ABD'li KOBİ'lerin kreditörü CIT de iflas bayrağını çekti

ABD'li KOBİ'lerin kreditörü CIT de iflas bayrağını çekti
ABD'li KOBİ'lerin kreditörü CIT de iflas bayrağını çekti

101 yıllık CITGroup?un toplam varlıkları 71 milyar dolar değerinde. Ancak şirketin yükümlülükleri 65 milyar doları buluyor. FOTOĞRAF: AFP

ABD'de KOBİ'lere kredi veren en büyük şirketlerden CIT Group, önceki gün iflas koruma başvusuna gitti. Böylece ABD'nin en büyük beşinci iflas başvurusu gerçekleşti

WASHINGTON - ABD’de küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) kredi veren başlıca bankalardan CIT Group küresel kriz nedeniyle faaliyetlerini karşılayacak fon bulamaması ve resesyon nedeniyle verdiği kredilerdeki daralma yüzünden önceki gün iflas koruma talebinde bulundu. CIT Group 71 milyar dolarlık varlığı ile, ABD şirketler tarihinin iflastan korunma başvurusunda bulunan beşinci büyük şirketi oldu. 

Borcu 65 milyar dolar
New York Manhattan’da bulunan ABD İflas Mahkemesi, 101 yıllık şirketin toplam varlıklarının 71 milyar dolar değerinde olduğunu, yükümlülüklerinin (borcunun) ise 65 milyar doları bulduğunu belirtti. CIT, hissedarların, bankanın borcu 10 milyar dolara düşünceye kadar yeniden yapılanmasına izin verdiğini açıkladı.
CIT’in, ABD şirketler tarihindeki en büyük iflastan korunma başvurusu, CIT’e 2.3 milyar dolarlık yardım yapan ABD Hazine’sinin de parasını geri alamama anlamına geliyor.
CIT’in, 13.85 milyar doları 30 Haziran 2010 tarihine kadar olmak üzere uzun vadeli borçlarının tutarı ise 54.09 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Banka, yeniden yapılanmayı uygulayamaması halinde iflastan korunma başvurusunda bulunacağını açıklamıştı. 

‘Yeni baskı yaratır’ endişesi
CIT Grup’un mevcut durumu piyasada sürpriz olarak değerlendirilmiyor. Aylardır beklenen CIT’in iflas koruma talebinde bulunması kısa vadede finans sisteminde şok etkisi yaratmasının beklenmediği ifade ediliyor. Öte yandan bazı analistler ise, CIT’in mevcut durumunun kırılgan ABD ekonomisi üzerinde yeni baskılar yaratabileceğinden endişe ediyor. Binlerce küçük ve orta boy işletmeleye kredi veren CIT’in iflasının, durgunluktan çıkmak için mücadele eden ABD ekonomisine zarar verebileceği belirtiliyor. 

CEO görevi bırakıyor
Mortgage piyasasında krize bağlı olarak meydana gelen erime sebebiyle ciddi anlamda sorunlarla boğuşan CIT, bu zamana kadar yüksek ölçekte borç yükünün yeniden yapılandırılması konusunda başarılı olamamıştı. ABD yönetiminin geçen yıl yaptığı açıklamada, CIT Group batmasına izin verilemeyecek kadar büyük şirketler arasında değerlendirilmemişti. CIT İcra Kurulu Başkanı (CEO) Jeffrey Peek, yıl sonuna kadar iflastan korunma yasası kapsamından çıkmayı amaçladıklarını ifade etti. Jeffrey M. Peek’in 2009 yılı sonunda görevi bırakması bekleniyor.
Yapılan iflas koruma başvurusu ile geçici bir süre (30 gün) için alacaklılar icra başlatamıyor. Şirket de bu süre içerisinde yeniden yapılanma ya malları tasfiye gibi konularda zaman kazanıyor. 

Kimler iflas etti?
* Lehman Brothers (15 Eylül 2008’de batınca küresel ekonomik kriz çıktı)
* Washington Mutual
* Worldcom 
* General Motors (GM)
* CIT
(afp, aa)