ABD'li üniversite mezunu, iş bulmak için Çin'e gidiyor

ABD'li üniversite mezunu, iş bulmak için Çin'e gidiyor
ABD'li üniversite mezunu, iş bulmak için Çin'e gidiyor

ABD?de işsizliğin yüzde 10?un üzerine çıkacağı beklentisi üniversite mezunu gençleri hızla büyüyen Çin?e itiyor.

ABD'li gençler, işsizlik sorununa alternatif geliştirdi. ABD'de üniversitelerden yeni mezun olanlar, krize rağmen büyüyen Çin'e giderek iş bulmaya çalışıyor

PEKİN - ABD’de işsizliğin uzun bir süre daha problem olarak kalmaya devam edeceğine dair beklentiler, ülkede üniversiteden yeni mezun olan gençlerin Çin’i iş bulmak için umut kapısı olarak görmelerine neden oluyor.
ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times(NYT), ABD’li gençlerin iş olanaklarından faydalabilmek için özellikle Şangay ve Pekin’i tercih ettiklerini belirtti. Çin ekonomisi, global krize rağmen büyümeye devam ederken, ABD’de halen yüzde 9.4 olan işsizliğin yüzde 10’un üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. ABD’li üniversite mezunu gençler, Çin’de iş bulmanın yanı sıra, ülkede yaşamanın düşük maliyet avantajından da faydalanmayı planlıyor. 

Çin, yüzde 7.9 büyüdü
Çin, yılın ikinci çeyreğinde, kriz koşullarına rağmen, yüzde 7.9 büyümeyi başardı. Çin’in resmi rakamlarına göre, ülkede işsizlik kentlerde sadece yüzde 4.3 düzeyinde. ABD’li gençler, Çin’in büyüyen ve artmakta olan olanaklarından faydalanmaya çalışıyor. 
NYT haberinde, Çin’e gidip iş bulan ve önemli pozisyonlara gelen Amerikalıların görüşlerine de yer verdi. Ülkenin önde gelen otomotiv parçaları üreticisi Asimco Technologies’un kurucusu Jack Perkowski, son birkaç yıl içinde ABD’den çok sayıda gencin Çin’e çalışmak için geldiğini belirtti. Perkowski, “Çin’e 1994’te geldim. Benim geldiğim yıllar, ABD’lilerin Çin’e yoğun olarak geldiği yıllardı. Benim dönemimi İlk dalga diye tanımlayabiliriz. Bugün gelen gençleri ise ikinci dalga olarak kabul edebiliriz” dedi.
2007 yılında Wesleyan Üniversity’den mezun olan Joshua Arjuna Stephens ise, Çin’e ilk kez iki yıl önce geldiğini, bir dönem oldukça düşük ücretlerle çalıştığını fakat bugün merkezi Pekin’de bulunan XPD Media adlı şirkette müdür poziyonunda görev yaptığını belirtti. 

Girişimcilik artıyorNYT haberinde, Şangay’daki McKinsey&Company adlı danışmanlık şirketinin ortağı Jonathan Woetzel’in görüşlerine de yer verdi. 1980’li yılların ortalarında Çin’e geldiğini ifade eden Woetzel, “Bugün o dönemle kıyaslandığında, çok daha fazla Amerikalı genç Çin’e geliyor. Amerikalı gençler, Çin girişimciliğinin bir parçasını oluşturuyorlar. Benim dönemimle en büyük fark zaten bugün Amerikalı gençlerin, Çin’de artmakta olan girişimcilik olanaklarından faydalanmaya çalışmaları” diye görüşünü belirtti. Woetzel, “Çin’de bilhassa enerji alanında olmak üzere çok çeşitli olanaklar söz konusu” diye konuştu. 

Yale mezunu da gidiyor
ABD’nin en önemli eğitim kuruluşlarından Yale University’den mezun gençler de çalışmak için Çin’i tercih ediyor. NYT haberinde, bu gençlerin kurduğu Pekin’deki Yale Külübü’nün başkanı Grace Hsieh’in görüşlerini de okurlarıyla paylaştı. Hsieh, iki yıl önce ile kıyaslandığında artık çok daha fazla sayıda Yale mezununun Pekin’e çalışmak için geldiğini belirtti.
Haberde ayrıca, Çin’in ilk modern dans firması LDTX’de çalışan ve Barnard College’den 2006’da mezun olan Sarabeth Berman’ın görüşlerine de yer verildi. Berman, Pekin’e 23 yaşındayken geldiğini, ABD ile kıyaslandığında uyum sağlama açısından sorunlar yaşadığını belirtti. Berman, bu ifadelerine karşı bugün, LDTX’de başarılı bir performans gösteriyor. Berman, “Dil konusunda sorunlarım olmasına rağmen, aynı zamanda Çin’de çalışma tecrübem olmamasına rağmen bana uluslararası projeler organize etmek gibi çok çeşitli görevler verildi” diye konuştu.

Üçte biri ABD’den
Haberde, Wall Street’te 20 yılı aşkın süre çalışan Merkezi Pekin’de bulunan JFP Holdings adlı ticari bir bankanın yöneticisi olan Jack Perkowski’nin görüşlerine de yer verildi. Perkowski, Çinli şirketlerin ana dili İngilizce olan ve kendilerini ABD pazarına açılmasına yardımcı olacak isimlerle çalışmak istediklerini belirtti.
Perkowski, son dönemde kendilerine gelen iş başvurularının üçte birinin ABD’li gençlerden geldiğini ifade etti. Gazete haberinde ayrıca, halen üniversitelerde okuyan, fakat Çin’de staj yapan gençlerin görüşlerine de yer verdi. ABD’nin önde gelen üniversitelerinden MIT’de öğrenim gören ve yaz dönemini değerlendirmek için JFP’de staj yapan Mick Zomnir, ”ABD’de şartlar zorlaşıyor. Farklı yerlerde bulunan seçenekleri de değerlendiriyorum” dedi.
New York Times, haberin sonunda, Woetzel’in görüşlerine tekrar başvurdu. Woetzel, ABD’li gençlerin Çin’de iş tecrübelerine sahip olmasının kendilerine ülkeye döndüklerinde iyi iş olanağını her zaman garanti etmediği uyarsında da bulundu. (Radikal)