ABD'li Wall-Mart, Massmart'a talip oldu!

ABD'li Wall-Mart, Massmart'a talip oldu!
ABD'li Wall-Mart, Massmart'a talip oldu!
ABD'li perakende devi Wal-Mart, Güney Afrikalı Massmart'ı satın almak için 4,25 milyar dolar önerdi.

JOHANESBURG/LONDRA- Bu öneriyle gelişen piyasalardaki stratejisini desteklemeyi ve hızla büyüyen Afrika ’daki varlığını artırmayı hedefleyen dünyanın en büyük perakende mağazaları zinciri Wal-Mart, Massmart’a hisse başına 21,11 dolar ödeyeceğini açıkladı.

Wal-Mart Başkan Yardımcısı Andy Bond yaptığı açıklamada, "Güney Afrika, atraktif piyasa dinamikleri, uygun demografik eğilimler ve büyüyen ekonomiye sahip bulunuyor" dedi.

Wal-Mart, Güney Afrika’nın piyasa değeri bakımından üçüncü büyük perakende şirketi Massmart’ı alırsa, Afrika’nın en büyük ekonomisine ve Sahra altı Afrika’daki diğer 13 ülkeye adım atmış olacak.

Merkezi Johannesburg’da bulunan Massmart’ın bünyesinde çoğu Güney Afrika’da olmak üzere Afrika’daki 13 ülkede 290 mağaza bulunuyor. Massmart ayrıca, farklı markalar altında sekiz toptan ve perakende zincirini yönetiyor.

ABD’li Wal-Mart’ın ise 15 ülkede 55 farklı ad altında 8 bin 500 mağazası bulunuyor. ABD’deki mağaza sayısı 4 bini aşan şirketin 2010 mali yılındaki satışları 405 milyar doları buldu.

Wal-Mart’ın önerisi, son aylarda Güney Afrikalı bir şirkete büyük bir denizaşırı şirketin yaptığı üçüncü teklif oldu.

Bu arada, İngiliz bankası HSBC, Güney Afrika’nın dördüncü büyük bankası Nedbank’ın yüzde 70 kadarını satın almak için görüşmeler yürütürken, Japon Nippon Telegraph ve Telephone Corp, Temmuz ayında enformasyon teknolojisi şirketi Dimension Data’yı 3,2 milyar dolara satın almayı kabul etmişti.(aa)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Afrika