ABD'li yatırımcıların yeni gözdesi Türkiye

ABD'li yatırımcıların yeni gözdesi Türkiye
ABD'li yatırımcıların yeni gözdesi Türkiye

TABA Genel Başkanı Uğur Terzioğlu, yatırımlar konusunda ABD Büyükelçisi ve Ticaret Müsteşarı ile bir araya geldiklerini söyledi.

İSTANBUL - Küresel ekonomik krizin etkilerini yavaş yavaş silmeye başlayan ABD, yeni yatırımlar için Türkiye’ye gelmeye hazırlanıyor. ABD’li firmaların Türkiye’de ağırlıklı olarak turizm, yenilenebilir enerji ve nükleer enerji yatırımlarıyla ilgilendiği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ABD ile ticaret hacminin artırılması için sorumluluk verdiği Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA/ AmCham), Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin arttırılması için harekete geçti. 

Görüşmeler başladı
Türk Amerikan İşadamları Derneği /AmCham Genel Başkan Uğur Terzioğlu başkanlığındaki heyet,  geçtiğimiz günlerde ABD Büyükelçisi James Jeffrey ve Ticaret Müsteşarı James Fluker ile biraraya geldi. ABD ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesi açısından oldukça verimli bir toplantı olduğunu söyleyen Uğur Terzioğlu, öncelikli olarak iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin dünyadaki finansal krize rağmen birçok noktada geliştirilebileceği konusunda mutabık kalındığını söyledi. Terzioğlu, özellikle enerji, altyapı, gayrimenkul ve turizm konularında iki ülke arasında birçok yatırım ve ticaret imkânı bulunduğuna değinilen görüşmeler sırasında, ABD’li firmaların özellikle turizm, yenilenebilir enerji ve nükleer enerji konularıyla ilgilendiği ve yatırımların finansmanında ABD’nin etkin bir rol üstleneceği konusunun ele alındığını belirtti.
Türk yatırımcıların ilgi duyacağı alanların da belirlendiğini ifade eden TABA Başkanı Terzioğlu, krizin derinden etkilediği ve varlık fiyatlarının bazı durumlarda maliyet fiyatının dahi altına indiği ABD gayrimenkul pazarına girmek isteyen yatırımcılara yol göstermeye dair girişimlere başlanılacağı konusunda görüş birliğine varıldığını söyledi. (Radikal)