ABD'nin bütçe açığı 7.8 trilyon dolar

ABD Başkanı George Bush'un göreve geldiği 2001 yılından bu yana ABD'nin borcu hızla artarak 5.7 trilyon dolardan 7.8 trilyon dolara çıktı.
Liberal görüşlü The American Prospect isimli dergide yer alan analize göre...

NEW YORK - ABD Başkanı George Bush'un göreve geldiği 2001 yılından bu yana ABD'nin borcu hızla artarak 5.7 trilyon dolardan 7.8 trilyon dolara çıktı.
Liberal görüşlü The American Prospect isimli dergide yer alan analize göre, bu yıl 368 milyar dolar açık veren ABD bütçesinin bu açığı önümüzdeki 10 yıl içinde 1,35 trilyon dolara ulaşacak. Analizde, bu rakamlara Afganistan ve Irak'ta yürütülen savaşlarda harcanan miktarların dahil edilmediği de belirtildi.
Borç miktarı ve bütçe açıklarının sosyal güvenlik, sağlık hizmetleri, tarım sübvansiyonları ve öğrenci kredilerini bir süre sonra ödenemez hale getireceğinin belirtildiği analizde, bu durumun bir 'ekonomik ve politik ölüm döngüsü' yaratacağı yorumu yapıldı.
Sadece sosyal güvenlik sisteminin, önümüzdeki 75 yıl boyunca finanse edemeyeceği taahhüt miktarının 3.7 trilyon doları bulduğu ifade edilirken, bir çözüm bulunamaması halinde federal yönetimin kendisini tam anlamıyla bir borç batağında bulacağı ve bunun da Amerikan ekonomisini durduracağı kaydedildi. Ayrıca mevcut gidişatın devam etmesi halinde ABD ekonomisinin 2040 yılında, ancak borçlarının faizini ödeyebilir bir ekonomi haline geleceği belirtildi. Derginin analizinde Başkan George Bush dört yıl önce göreve geldiğinde 10 yıl için ABD'de 5,6 trilyon dolarlık bir bütçe fazlasının oluşacağı öngörüsü yapıldığı da hatırlatıldı.