ABD'nin Detroit kenti iflas bayrağını çekti!

ABD'nin Detroit kenti iflas bayrağını çekti!
ABD'nin Detroit kenti iflas bayrağını çekti!
Bir zamanlar otomobil sanayinin merkezi konumundaki Detroit'te, 18,5 milyar dolarlık borçla ülke tarihinin en büyük şehir iflası yaşandı.

Detroit Acil Durum Müdürü Kevyn Orr'un hazırladığı iflas kararı dosyası Vali Rick Snyder tarafından kabul edildi ancak, iflas kararının geçerli olması için hakim tarafından onanması gerekiyor.

Otomotiv sanayindeki ağırlığıyla, Amerikan rüyasının lokomotif şehri Detroit, son aylarda 10 bin çalışanının maaşlarını ödeyebilmek için devlet destekli tahvil çıkarmıştı. Vergi oranlarının yasal limitlerine ulaştığı şehirde, bu oranların artırılması durumunda dahi, Detroitlilerin içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle söz konusu vergi ödemelerini yapabilmelerine imkansız gözüyle bakılıyordu.

'ŞEHRİN İFLASTAN BAŞKA ŞANSI KALMAMIŞTIR'

Michigan Valisi Rick Snyder yaptığı açıklamada, "18,5 milyar dolarlık borcu bulunan Detroit'in iflastan başka şansı kalmamıştı" dedi. Detroit'in karşı karşıya kaldığı mali krizin çok uzun süre ihmal edildiğini bildiren Snyder, "Bu zor kararı temel hizmetleri hak eden Detroit halkı için alıyorum' diyerek, bu şekilde şehrin gelecekte mali yönden tekrar eski günlere döndürülebileceğini kaydetti.

2000 yılından bu yana nüfusu yüzde 28 azalan şehir, en büyük darbeyi, otomobil devlerinden General Motors ve Chrysler'in 2009'da iflaslarını istemesiyle almıştı.

Bir zamanlar, otomobil sanayinin merkezi konumundaki Detroit'te bugün sokakların yüzde 40'ında sokak lambaları yanmazken, 78 bin terk edilmiş bina bulunuyor. Cinayet oranlarının yaklaşık 40 yılın en yüksek sayısına çıktığı Detroit, 20 yıldan fazla bir süredir ABD 'nin en tehlikeli şehirlerinden biri olarak biliniyor. (aa)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Cinayet

  ,

  Bugün

  ,

  Hakim

  ,

  Vergi

  ,

  otomotiv

  ,

  Tahvil

  ,

  general

  ,

  iflas

  ,

  Karşı

  ,

  BİNA