'ABD'nin görünümü fevkalade belirsiz'

'ABD'nin görünümü fevkalade belirsiz'
'ABD'nin görünümü fevkalade belirsiz'

Bernanke Obama nın reformu onaylamasından memnun oldum dedi.

WASHINGTON - ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, ekonomideki toparlanma bozulursa para politikasını daha fazla gevşetmeye hazır olduklarını söyledi. Bernanke, Senato Bankacılık Komitesi’nde  yaptığı konuşmada, ABD ekonomisinin görünümünün ‘fevkalade belirsiz’ olduğuna da vurgu yaptı. Ekonominin ‘çift dipli’ resesyona girme riski olmadığını bildiren Bernanke, ancak toparlanmanın kırılgan olduğunu söyledi. 

Yeni önlem planlamadık
‘Toparlanma sendeler gibi görünürse, en azından seçeneklerimizi gözden geçirmeliyiz’ diyen Bernanke, şimdilik yeni önlem planlamadıklarını, çünkü ekonominin halen büyüdüğünü ifade etti. Bernanke, ekonomiyi desteklemek için düşük faize ihtiyaç olduğunu, bu oranların ‘uzun dönem’ aynı seviyede kalacağını kaydetti. FED’in ekonomideki toparlanmayı rayında tutmak için gerekli adımları atmaya hazır olduğunu söyleyen Bernanke, bunun için FED’deki karar alıcıların seçenekleri arasında bankaların FED’de paralarını tutmaya devam etmesi için bu bankalara yaptıkları ödemelerin oranını düşürmenin, faiz oranlarını düşük seviyelerde tutmanın ve kriz öncesi programların bazılarının gündeme alınmasının bulunduğunu belirtti.
Başkan Barack Obama’nın finansal reform yasasını onaylamasından memnun olduğunu dile getiren Bernanke, bu yasanın geçen üç yıldaki yıkıcı vakaların tekrarı riskini alt seviyeye indireceğini belirtti. (aa)