ABD'nin son paketi umutları artırdı dünya borsaları rahat bir nefes aldı

ABD'nin toksik varlıkları satın alıp ekonomiyi yeniden harekete geçirme çabası tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de etkili oldu. Dolar gün içinde 1.66'nın da altına inmeye çalıştı. Yüzde 3.66 yükselen İMKB ise günü 24.919 puandan kapattı


İSTANBUL - ABD’nin toksik varlıkları satın alma planının dünyada risk iştahını artırması Türkiye’yi de pozitif etkiledi. Yabancı yatırımcıların sınırlı da olsa Türkiye’de pozisyon alması yüzünden dün faiz ve döviz geriledi. Bunu karşın uluslararası piyasalarda dün etkisini gösteren hızlı toparlanmanın da etkisiyle İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda ise sert bir yükseliş yaşandı. Sabah paritenin de etkisiyle oldukça sert bir düşüşle güne başlayan ve 1.66 TL’nin altını deneyen dolar günü 1.6650 TL’den tamamlarken, avro ise 2.2540 TL seviyesinde kaldı.

Bankalarla yükseldi
Güne alıcılı başlayan İMKB ise, 880 puanlık yükselişle günü 24.919 puandan tamamladı. Hisse senetleri ortalama yüzde 3.66 oranında değer kazandı. Dün borsada tıpkı dünya borsalarında olduğu gibi bankacılık sektörü hisseleri önderliğinde bir çıkış yaşandı. Özellikle üç büyük bankanın hisse senetlerinde yaşanan sert çıkışın endeksi yukarı taşıdığını söyleyen bir borsacı, “İkinci yarıda bu kez İMKB 30’da yer alan bazı hisselerin de tırmanışa geçmesiyle borsadaki çıkış kuvvet kazandı” dedi. Aynı borsacı teknik olarak bakıldığında İMKB’deki çıkışın 25.500-26.000 dirençlerine kadar sürebileceğini de söyledi.

Yabancı dolar sattı
Bono faizleri ise cuma günü başlattığı sert düşüşünü dün de sürdürdü. Piyasanın gösterge faizi günü 0.33 puan düşüşle yüzde 13.96’dan tamamladı.
Bankacılar ABD’deki toksik varlık alımlarıyla ilgili programın ayrıntılarının açıklanmasıyla birlikte global piyasalarda risk iştahının arttığını belirtiyor. Bu yüzden dün Türkiye’ye yönelik ilgide de artış yaşandığını söyleyen bankacılık çevreleri, “Yabancılardan bir miktar dolar satışı geldi. Risk alma iştahının biraz arttığını görüyoruz. Bu arada doların uluslararası piyasalarda avro karşısında hızlı değer kaybetmesinin de etkisiyle gün içinde çok sert düşüş yaşandı” değerlendirmesinde bulundu. (Radikal)

‘ABD resesyondan çıkar’ diyen hisse senedi aldı
ABD’nin bankalardaki toksik varlıkları satın alarak sektör üzerindeki baskıyı hafifletme çabası global piyasalarda canlanma yarattı. Bankacılık sisteminin 1 trilyon dolarlık kaynakla yeniden kredi mekanizmasını çalıştıracağı bunun da derin resesyona (durgunluk) sürüklenen ABD ekonomisini canlandırabileceği beklentisi moralleri yükseltti.
İlk tepkiyi ise yine hisse senedi piyasaları gösterdi. Dünyada önemli sayıda borsa günü yükselişlerle tamamladı.

Asya’dan sert tepki
Saat farkı nedeniyle haftaya ilk başlayan Asya borsaları ‘ekonomiler toparlanacak’ beklentisine kuvvetli bir yükselişle karşılık verdi. Asya’nın en büyük borsası Japonya’da Nikkei endeksi günü yüzde 3,39’luk kuvvetli bir çıkışla tamamladı. Bu arada Japonya dışındaki Asya borsalarının performansını gösteren endeks ise yüzde 3,62 oranında değer kazandı.

Rusya yüzde 5 yükseldi
Avrupa borsaları da Asya kadar olmasa da ABD’nin kurtarma paketine yükselişle karşılık verdi. ABD’nin vadeli işlemlerde yükselmesinin de yarattığı moralle Avrupa borsalarında gün içerisinde yüzde 2’leri aşan yükselişler yaşandı. Günü Almanya’da DAX endeksi yüzde 2.65, Fransa’da Cac 40 endeksi yüzde 2.81, İngiltere’de FTSE yüzde 2.86 yükselişle kapattı. Borsalar içerisinde en sert tepkiyi yüzde 5.66’lık çıkış yapan Rusya verdi. ABD borsaları da güne yükselişle başladı. Dow Jones endeksi gün içinde yüzde 5.47, Nasdaq ise yüzde 5.06 yükseldi.

bigPara.com