Abdullah Gül'den Babacan'a tam destek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis'teki açılış konuşmasında ekonomiyle ilgili önemli uyarılarda bulundu. Gül, bütün dünyanın takdirle ve dikkatle izlediği ekonomik performansın, kendi ülkemizde yeterince önemsendiğini ve takdir edildiğini söyleyemeyeceğini belirterek, "Avrupa'nın en güçlü ülkelerinin vatandaşlarının bugün karşı karşıya kaldıkları sıkıntı ve acıları görmemiz gerekir.
Haber: ANKARA / RADİKAL / Arşivi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis’teki açılış konuşmasında ekonomiyle ilgili önemli uyarılarda bulundu. Gül, bütün dünyanın takdirle ve dikkatle izlediği ekonomik performansın, kendi ülkemizde yeterince önemsendiğini ve takdir edildiğini söyleyemeyeceğini belirterek, “ Avrupa ’nın en güçlü ülkelerinin vatandaşlarının bugün karşı karşıya kaldıkları sıkıntı ve acıları görmemiz gerekir. Günümüz dünyasında ekonomi alanında başarılı olmak, sürdürülebilir bir büyüme trendinin ve istikrarlı bir ekonomik ortamın sağlanması anlamına gelmektedir. Ayrıca şu gerçeği de unutmamalıyız: Arzu ettiğimiz neticeler, talimatla değil, doğru politikalar izlemekle elde edilebilir” dedi.

Faiz yükü azaldı
Gül TBMM’de yaptığı konuşmada, enflasyonun düşürülmesine bağlı olarak, nominal ve reel faizlerde çok büyük inişler kaydedildiğini belirterek, “Milli bütçemiz faiz yükünden kurtarıldı, büyüme ve kalkınma için kaynak yaratıldı. Aynı başarıyı büyüme–cari açık kısırdöngüsünü kırmada da göstermeliyiz. Hedefimiz, fiyat istikrarını ve finansal istikrarı tehlikeye atmadan, cari açıksız yüksek büyüme olmalıdır. Zira, gelişmiş ekonomilerle aramızdaki gelir düzeyi farkını kapatmak ve orta gelirli bir ülke konumunda kalmamak için yüksek oranlı büyümeye ihtiyacımız vardır. Halihazırdaki küresel ekonomik iklim, bize onları yakalama tarihi fırsatını da vermektedir” diye konuştu.
Ekonomi alanındaki başarıları takdir ederken, bazı hatırlatma ve uyarılarda bulunmayı da gerekli gördüğünü söyleyen Gül, dışa açık bir ekonomide sadece iç değil, aynı zamanda dış gelişmelerin de sürekli izlenilmesi gerektiğini ifade etti. Gül, şöyle devam etti: “Aşırı özgüven ve rahatlık duygusu, ekonomi yönetimlerinin her zaman kaçınmaları gereken duygulardır. Ekonomi alanında bugüne kadar sağlanan başarıların önemli bir sebebinin mali ve parasal disiplin olduğu unutulmamalıdır. Bu alanda yaşanacak gevşemenin, tamiri imkânsız sonuçlara yol açacağı hatırda tutulmalıdır. Bu kırılgan dönemde kamu harcamalarındaki önceliklerimize de dikkat etmeliyiz.”

bigPara.com