Abdüllatif Şener: Hiç kimsenin borcu silinmeyecek

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Kredi Kartları Yasası tasarısıyla kredi kartı borçlarının silinmeyeceğini söyledi.

İSTANBUL - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Kredi Kartları Yasası tasarısıyla kredi kartı borçlarının silinmeyeceğini söyledi. NTV'de soruları yanıtlayan Şener, kart müşterilerinin yüzde 2.3'ünün borcunu ödeyemediğini, toplam kart bakiyesi içinde 1.3 milyar YTL'nin takibe dönüştüğünü anlattı.
Toplam kredilerde takibe dönüşüm oranının dört sene önce yüzde 29'larda iken bugün yüzde 5 civarında bulunduğunu vurgulayan Şener, kredi kartı müşterilerinde bu oranın yüzde 7.5 düzeyinde bulunduğunu ve artma seyrinde olduğundan dolayı bir önlem alma gereği duyulduğunu belirtti.
Farklı uygulamaya son
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Borçlar silinmeyecek, kimsenin borcu silinmiyor. Düzenlemede 31 Aralık 2005 tarihine kadar icra takibinin başladığı tarihten itibaren borcun yüzde 22 yıllık faizle, 12 eşit taksitte ödenmesi öngörülüyor" dedi.
Bankalar arasında farklı uygulamaların bulunduğuna, aylık yüzde 2.7-6.6 oranları arasında değişen faizler uygulandığını vurgulayan Şener, farklı pek çok uygulamayı bu tasarıyla ortadan kaldırmaya çalıştıklarını anlattı.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, konuşmasına şöyle devam etti:
"22 banka var. Her birinin faiz oranı farklı, yüzde 2 faiz uygulayan var, yüzde 7 faiz işleten var. Kartı alırken tüketicinin bunlara dikkat etmesi lazım. Kartı alıp sözleşme imzaladıktan sonra bunun sonuçlarına katlanması lazım. Tüketici hangi bankanın kartının avantajlı olduğuna dikkat etmeli. Böyle tüketici olursa bankalar rekabete girecek ve faizler düşecektir. Rastgele gidip kart tercihi yapıyorlar. Bankalar da maksimum kâr amacıyla maksimum faiz uyguluyorlar."
Faizlere sınırlama istemlerine de yanıt veren Abdüllatif Şener, faizleri sınırlama yetkisinin Merkez Bankası'nda olduğunu ve kendilerinin de Merkez Bankası'nın bağımsızlığına önem verdiklerini söyledi.