ABD'ye ilk Connect gitti, Otosan ihracatta 4 milyar doların peşinde

ABD'ye ilk Connect gitti, Otosan ihracatta 4 milyar doların peşinde
ABD'ye ilk Connect gitti, Otosan ihracatta 4 milyar doların peşinde

Erdoğan ABD?ye gidecek ilk Connect?i limana kadar 2 kilometre kullanıp geminin kaptanına teslim etti. Erdoğan?a Mustafa Koç, Sanayi Bakanı Nihat Ergün ve Devlet Bakanı Zafer Çağlayan eşlik etti. FOTOĞRAF: SALİH ZEKİ FAZLIOĞLU / AA

Ford Otosan, Türk otomotiv tarihinde ilk kez ABD'ye araç ihraç ediyor. Erdoğan, ABD yolcusu Transit Connect'i, gemiye kadar kullanıp kaptana teslim etti. ABD'ye başlayan ihracatla, fabrika tam kapasite çalışmaya başladı
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

KOCAELİ - Ford Otosan, Transit Connect ile Türk otomotiv tarihinde ilk kez otomotivin anavatanına, ABD’ye otomotiv ihracatına başladı. Tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen Transit Connect, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ABD’ye gidecek geminin kaptanına teslim edildi. Ford Otosan, Yeni Ford Transit Connect’in ABD’ye ihracatıyla birlikte, daralan pazarda zor günler geçiren fabrikasını da rahatlatacak. Ford Otosan bu yıl ABD ihracatının başlamasıyla, geçen yıl yapılan yaklaşık 4 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşacak.
Kriz nedeniyle üretime sık sık ara veren fabrika, yılda 35 bin araç gönderilecek ABD pazarıyla birlikte tam kapasite çalışmaya başlıyor. Türk mühendislerinin ve işçilerinin ürettiği Connect yine fabrika ve işçilerin kurtarıcısı olacak. 

Başbakan’dan Connect
Transit Connect’in ABD ihracat töreni, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Koç Holding Başkanı Mustafa Koç, Ford Avrupa Başkanı John Fleming ve Ford Otosan yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti. Erdoğan ABD’ye gidecek ilk Connect’i fabrikadan limana kadar kullanıp geminin kaptanına bando eşliğinde teslim etti.
ABD’de iki yıl önce fuarlarda tanıtılan araç ABD’li küçük esnaf tarafından çok beğenilmiş, ilk aşamada 20 bin araç isteyen Ford ABD, büyük ilgiyi görünce rakamı 35 bine çıkarmıştı. Üretiminin büyük kısmını Avrupa’ya gönderen Ford Otosan, krizden sonra bu pazarlarda yaşanan daralma ile zor bir döneme girmişti. ABD’nin Connect istemeye başlamasıyla birlikte Kuzey Amerika Ford Otosan için en büyük tek pazar haline geldi.
ABD’de  Transit Connect üretiminin yüzde 50’sini tek başına alacak. Bugüne kadar 600 bin adet üretilen Connect’in 150 bini Türkiye’de, 450 bin adedi ise dört kıtada 60 ülkeye satılmıştı. Dün başlayan ABD ihracatıyla Ford Otosan 5 kıtaya araç ihracat yapan ilk Türk şirketi oldu. Ford Otosan, Türkiye ve Avrupa’da krizle daralan pazar geri geldiğinde ABD ihracatıyla birlikte rekoru zorlayacak. 

ABD’nin KOBİ’si sevdi
ABD’ye giden Connect’lerin yüzde 80’i iki koltuklu üretiliyor. Bu araçlar Türkiye’de olmayan 2.0 litrelik benzinli motor ve otomatik şanzımanla ihraç ediliyor.
Koç Holding Şeref Başkanı ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi M. Koç, 1959’da adı Otosan olan şirketin sekiz saatte dört araç üretirken bugün yılda 286 bin araç üretir duruma geldiğini belirtti. Ford Otosan’ın ihracatta 3.7 milyar dolarla sektörde birinci, Tüpraş’ın ardından da Türkiye ikincisi olduğunu anlatan Koç, “Yedi yıldır iç pazarda birinciyiz. Ford Avrupa’ya önemli katkılar sağladık. Şimdi ABD Detroit’e otomotivin kalbine ihracat yapıyoruz“ dedi. 

4 milyar dolar ihracat
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ise, otomotivde yeni dengeler oluşacağını anlatarak Koç şöyle dedi: “Daha verimli üretim bölgelerine kayılacak. Bunu avantaja dönüştürebiliriz. Otomotiv üretim ve ihracatının yüzde 47’sini yapıyoruz. 50’nci yılında Ford Otosan, yaklaşık 4 milyar dolarlık ihracatla sektörün lideri oldu.”
Ford Avrupa Başkanı John Fleming de “Ford Otosan, gelecek planlarımızda önemli bir rol oynuyor” ifadesini kullandı.

‘İnanırsak tekeden süt bile çıkarırız’
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’den Kuzey Amerika’ya Ford marka araç ihraç ediyoruz. Bu büyük bir başarı ve ihracatta çok önemli bir sıçramadır” dedi. Krizin er yada geç yerini normalleşmeye bırakacağını vurgulayan Erdoğan, “Taşlar oynuyor dalgalanma böyle sürüp gitmeyecek. Avrupa çapında modern tesislerimiz oluşuyor. Kriz bitince üretim ve ihracata kaldığımız yerden çok daha farklı yerden devam edeceğiz” dedi.
Krizin ABD’de başlayan bir süreç olduğunu anlatan Erdoğan Ford Otosan’ın 50 yıllık başarısının örnek göstererek şöyle konuştu: “Atlatacağız demiştik. Krizi en az zararla atlatacağız. Bugün toplam 65.3 milyar dolarlık döviz rezervimiz var. Enflasyon yüzde 30’dan 6.1’e geriledi. Gayri safi yurtiçi hasıla 742 milyar dolar seviyesinde. Bunu 1 trilyon dolara çıkarma hedefimiz var. Altı yıl önce 26’ncı büyük ekonomi olan Türkiye bugün 17’nci sırada. Cumhuriyetin 100’üncü yılında ilk 10 arasına girmeyi hedefliyoruz. Eğer inanırsak tekeden bile süt çıkarırız. Ford’un 50 yılda neler yaptığını görüyoruz. İnanınca oluyor. Krizi fırsata dönüştürme adam gibi adamların işidir. Krizi yıl sonuna kadar atlatıp Türkiye’yi 2010’da
yarışa çok daha farklı şekilde girecek.”

İETT arazisi için Danıştay’a çattı
Başbakan Erdoğan, Dubai Şeyhi Maktum’un kazandığı ve yargıdan dönen İETT arazisi ihalesi için Danıştay’a tepki gösterdi.
Erdoğan Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen küresel sermayenin önünün yasama, yargı ve yürütme tarafından kesilmemesi gerektiğini belirtti. Adını vermeden iptal kararı veren ve ilgili davayı açan Danıştay ile Mimarlar Odası’na çatan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin arazisini ihaleye girerek alan küresel sermayenin, satın aldıktan sonra önünün kesildiğini belirterek “Peki şimdi satmaya kalk bakalım kaça satarsın? O gün 1 milyar dolarsa şu anda 500’e satamazsın. Bu kaybın sorumlusu kim?” ifadesini kullandı.