ABD'ye karşı gaz atağı

Rus basını, önceki gün Samsun'da resmi açılışı yapılan Mavi Akım projesiyle ilgili Rusya Devlet Başkanı...

MOSKOVA - Rus basını, önceki gün Samsun'da resmi açılışı yapılan Mavi Akım projesiyle ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD'nin desteğiyle kurulan Bakü-Ceyhan boru hattına karşı atağa geçtiği ve Rusya, Türkiye ve İtalya'nın doğalgaz alanında büyük planları olduğu görüşlerine yer verdi. Komsomolskaya Pravda gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi tarafından açılışı yapılan hatla ilgili haberinde, 'Putin'den ABD'ye karşı gaz atağı' başlığını kullandı. "Gözlerimizin önünde yeni ekonomik, ancak siyasi sonuçları da olan Tel-Aviv-İstanbul-Roma-Moskova zinciri oluştu" yorumunda bulunan gazete, "Mavi Akım'ın, ABD'nin desteğiyle kurulan Bakü-Ceyhan petrol boru hattına cevap olduğu" görüşünü savundu.
Putin'in ABD'nin bölgedeki varlığına gazla karşılık verdiğini savunan gazete, "Biz Kafkaslar'ı ve Avrupa'yı öylesine terk etmeyiz" ifadesini kullandı.
'Büyük planlar var'
Vremya Novostey gazetesi ise Rusya, Türkiye ve İtalya'nın doğalgaz alanında büyük planları olduğunu yazdı. Mavi Akım ile Türkiye'ye gönderilecek doğalgazın Güney ve Orta Avrupa ülkelerine de gönderileceğini kaydeden gazete, İsrail'in de bu hat üzerinden 6 milyar metreküp doğalgaz almaya niyetli olduğunu belirtti. Gazete, Gazprom Başkanı Aleksey Miller'in sözlerine de yer vererek, Gazprom'un yıllık 5 milyon ton doğalgaz sıkıştıracak fabrikaları İzmir ve Ceyhan'da inşa etmeye niyetli olduğunu kaydetti.
Vedomosti gazetesi de, "Mavi Akım İsrail ve İtalya'ya Kadar Uzanacak" başlıklı haberinde, Türkiye'ye ihraç edilecek Rus doğalgazının gelecekte İtalya ve İsrail'e de verileceğini belirtti.
'Gazprom yatırım yapmalı'
Rus Aton Yatırım ve Araştırma şirketi temsilcisi Dmitriy Lukaşov, gazeteye yaptığı açıklamada, "Mavi Akım'ın genişletilmesi için Gazprom'un en az 1 milyar dolar harcaması gerekiyor. İlk başta Mavi Akım'ın doldurulması, daha sonra da genişletilmesi gerekiyor" dedi.
Öte yandan Vostok Nafta şirketinin temsilcisi Sergey Glazer de, Mavi Akım'ın diğer ülkelere kadar uzatılması planlarını destekleyerek, "Bunun sayesinde boru hattı tamamen doldurulabilecek" diye konuştu.
İzvestiya gazetesi, 'Mavi Akım İtalya'ya kadar gelecek' başlığıyla duyurduğu haberde, dünkü açılış töreninin en önemli boyutunun, doğalgaz boru hattının Güney İtalya'ya kadar uzatılacağı yönündeki açıklama olduğunu kaydetti. Haberde, bu yıl sonuna kadar Türkiye'nin Rusya'dan 4.5 milyar metreküp doğalgaz alacağı belirtilerek, "Doğalgazın proje gücü 16 milyar metreküp civarında. Bu rakama 2010 yılında çıkılması öngörülüyor. Ancak, Gazprom'un bugün bile yıllık 16 milyar metreküp doğalgaz göndermek için teknik kapasitesi var" ifadesi kullanıldı.