AB'nin cari açığı azaldı

Avrupa Birliği'nde (AB) cari açığın, bu yılın ikinci çeyreğinde 22 milyar avro seviyesinde gerçekleştiği açıklandı. Resmi istatistik kurumu olan Eurostat'ın verilerine göre...

BRÜKSEL - Avrupa Birliği'nde (AB) cari açığın, bu yılın ikinci çeyreğinde 22 milyar avro seviyesinde gerçekleştiği açıklandı. Resmi istatistik kurumu olan Eurostat'ın verilerine göre yılın ilk çeyreğinde de 34.3 milyar avro cari açık veren Avrupa Birliği'nin yılın ilk yarısında toplam cari açığı ise 56.3 milyar avro düzeyinde çıkmıştı.
Avrupa Birliği bölgesine ait ekonomi, 2005 yılının ikinci çeyreğinde toplam 11.7 milyar avro ve ilk yarısında ise 28.8 milyar avro düzeyinde cari açık rakamı üretmişti. Söz konusu yılın ikinci çeyreğinde ise Çin'e karşı 25.3 milyar avro, Rusya'ya karşı 15.9 milyar avro ve Japonya'ya karşı ise toplam 6.7 milyar avro cari açık veren Avrupa Birliği, bu ülkelerden kaynaklanan cari açığını Amerika'ya karşı 27.4 milyar avro, Kanada'ya karşı 4.2 milyar avro ve İsviçre'ye karşı da toplam 4.1 milyar avro cari fazla vererek kısmen dengeledi.