AB'nin Çin kıskacı daraldı

Avrupa Birliği (AB), pazarlarını tekstilde Çin istilasına karşı korumak için bu ülkeye yönelik baskısını artırmaya hazırlanıyor.

İSTANBUL/HANOI - Avrupa Birliği (AB), pazarlarını tekstilde Çin istilasına karşı korumak için bu ülkeye yönelik baskısını artırmaya hazırlanıyor.
Financial Times gazetesinde yer alan habere göre Avrupa Komisyonu Ticaret Komiseri Peter Mandelson, Çin'in AB'ye ihraç ettiği 11 çeşit tekstil ürününün de daha önce 9 ürün için açılmış soruşturma kapsamına dahil
edilebileceğini açıkladı. Peter Mandelson, Çin'in tekstil ihracatındaki artışın etkileri konusunda 10 üyesi bulunan Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ekonomi bakanlarıyla görüşmek için Vietnam'a geldi.
ASEAN üyesi ülkelerin ekonomi bakanlarına "Çin'in AB'ye olan ihracatının hızlı artmasından zarar görüp görmediklerini" sorduğunu belirten Mandelson, somut verilere dayalı bir sunum alamamasına rağmen konu ile ilgili olarak iki blok arasındaki işbirliğinin sürdürülmesini kararlaştırdıklarını söyledi.
Peter Mandelson, bu ziyareti sırasında Financial Times'a yaptığı açıklamada 11 ek kategoride Çin'in AB'ye yaptığı ihracatın soruşturma başlatılmasını beraberinde getirecek 'alarm verici' düzeye ulaşmak üzere olduğunu aktardı. Mandelson'un açıklamasının Fransa Cumhurbaşkanı Chirac'ın 'Çin'e karşı önlem almanın şart' olduğuna ilişkin sözleriyle aynı döneme denk gelmesi AB'nin kısa süre içinde harekete geçeceğinin işareti olarak yorumlanıyor. Chirac önceki gün Paris'te Alman Şansölyesi Gerhard Schröder ile birlikte düzenlediği basın toplantısında 'Çin'in fiyatları sürekli olarak düşen tekstil ürünleriyle pazarlarımızı kontrolsüz şekilde istilasına göz yumamayız' demişti.
1 milyon işşiz olacak
Çin'in tekstil ihracatı Fransa'da 29 Mayıs'ta yapılacak AB Anayasası referandumu öncesinde üzerinde en çok konuşulan konulardan biri haline geldi. Cumhurbaşkanı Chirac, AB'nin Çin'in tekstil ihracatını kısıtlamaya yönelik önlemleri anayasa oylamasına 'Hayır' demeyi düşünen seçmenleri ikna etmek için kullanmaya çalışıyor.
Gözlemciler AB'nin Çin'e karşı alacağı bir kararı Chirac'ın 'Birleşik Avrupa'nın Fransız tekstil sektörünü korumaya yönelik girişimi' olarak oylamada kullanacağını ifade ediyor.
Fransız tekstil sektörü yılbaşından bu yana Çin malları nedeniyle 150 bin çalışanının yüzde 10'luk bölümünü işten çıkardı. Euratext önlem alınmaması durumunda tüm kıtada 1 milyondan fazla işçisinin işsiz kalacağını tahmin ediyor.