AB'nin genişleme bütçesinden Türkiye'ye her yıl 1 milyar avro

Türkiye'nin, Avrupa Birliği'nin (AB) 2007-2013 yıllarını kapsayan yeni bütçesi çerçevesinde, AB'den yıllık ortalama 1 milyar avro (yaklaşık 1 milyar 840 milyon YTL) mali yardım alması bekleniyor.

ANKARA - Türkiye'nin, Avrupa Birliği'nin (AB) 2007-2013 yıllarını kapsayan yeni bütçesi çerçevesinde, AB'den yıllık ortalama 1 milyar avro (yaklaşık 1 milyar 840 milyon YTL) mali yardım alması bekleniyor.
Türkiye, AB bütçesinden alacağı yıllık yaklaşık 1 milyar avro mali yardımın yanı sıra genişlemeye ilişkin fonların mali desteğinden de faydalanabilecek. AB'nin Türkiye'ye sağlayacağı yapısal fonlar çerçevesindeki mali yardımları, gelecek yıldan itibaren ciddi anlamda artış göstermeye başlayacak. AB, bütçe çerçevesinde Türkiye'ye, uyum sürecinde en az 7 milyar avroluk mali yardımda bulunacak. 7 milyar avroluk fonun kullanım alanları, öncelikle bölgesel kalkınmaya ve gelişmişlik farklarının giderilmesine tahsis edilecek.
Türkiye'yi hazırlama bütçesi
AB'nin Türkiye'ye, 2007'nin başından itibaren yıllık ortalama 1 milyar avro mali yardımda bulunmaya başlayacağını belirten yetkililer, Türkiye'nin AB fonlarını, 2007 ile 2013 yılları arasında kullanacağını söylüyorlar. Bu süreçte özellikle sivil toplum kuruluşları tarafından hazırlanacak projelerle, AB'den alınabilecek mali yardımların öngörülenin çok üstüne çıkabileceğini vurguluyorlar.
AB'nin 2007-2013 bütçesinden Türkiye'ye verilecek hibe yardımlarının artık genişleme bütçesinden karşılanacağını belirten yetkililer, AB'nin 2007-2013 bütçesinin, 'Türkiye'yi, AB üyeliğine hazırlama bütçesi olacağını' işaret ediyorlar. Yetkililer, Türkiye'nin üyeliğinin öngörüleceği bütçenin ise 2014-2021 bütçesi olacağını ve Türkiye'nin, uyum sürecine aynı hızla devam etmesi halinde, 2014'e kadar önemli bir ilerleme kaydedileceğini belirtiyorlar.
Bu yıl 500 milyon avro aldı
Bu arada Türkiye'nin, AB mali yardımlarının alınması konusunda yeni bir yapılanma içinde olduğu ifade edilirken, katılım öncesi mali yardımların aynı çatı altında birleştirildiği ve AB fonlarının daha hızlı bir şekilde Türkiye'ye gelmesine imkân verecek bu yeni yapılanmayla, mali yardımların daha etkin şekilde kullanılabileceği vurgulanıyor. Öte yandan AB, daha önce sadece Türkiye için katılım öncesi mali yardım enstrümanlarını birleştirerek 2004 yılında 250 milyon avro, 2005'te 50 milyon avro ve bu yıl için 500 milyon avro hibeyi onaylamıştı. Yeni bütçede, sadece genişleme için ayrılan yaklaşık 11.5 milyar avrodan Türkiye'nin en az 3.5 milyar avro alacağı da tahmin ediliyor.