AB'nin merkezi para musluklarını kısmadı

AB'nin merkezi para musluklarını kısmadı
AB'nin merkezi para musluklarını kısmadı
Euro Bölgesi'nin para kaptanı Trichet musluğu açık bıraksa da yeni tahvil alımı sinyali vermeyince piyasalardaki yükseliş sınırlı kaldı.
Haber: SILA ÖZÇELİK / Arşivi

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Jean Claude Trichet, iki gün önce verdiği “gücümüzü küçümsemeyin” mesajının ardından, şapkasından beklenen tavşanı çıkardı. Trichet, 19 aydır değişmeyen yüzde 1’lik gösterge faizine yine dokunmadı ve “Piyasalara ilişkin belirsizlikler arttı” diyerek 3 aylık tahvil operasyonlarını 12 Nisan 2011’e kadar uzattı. Tahvil alımları için “tüm talepleri karşılayacağı” teminatı veren Trichet, piyasaları 1 haftalık ve 1 aylık sabit faizli fonlamaya da nisan ayına kadar devam edeceğini söyledi. Bu açıklaması ile likidite musluğunu açık bırakacağı sinyalini veren Trichet, buna karşılık tahvil alım programının ne kadar arttırılacağına ilişkin net bir sinyal vermedi. Daha çok “piyasalar kötüye giderse müdahale ederiz” imasında bulundu. Piyasa istikrarını koruma amacıyla başlatılan SMP çerçevesinde şu ana kadar 67 milyar euroluk tahvil alımı gerçekleştiren Trichet’den bu programa ilişkin “rakamsal” bir açıklama ya da en azından bir vaat duymayı bekleyen piyasaların hevesi ise kursağında kaldı.

Güne yükselişle başlayan Avrupa borsaları açıklamaların ardından yükselişini korudu. Ancak yükseliş yüzde 1’in üzeriyle sınırlı kaldı. Üstelik euronun değer kazanması bir yana dolar karşısında 1.30’lara kadar gerilemesi “hayal kırıklığı” olarak yorumlandı. ABD borsaları ise haftalık işsizlik rakamlarındaki artış haberinin ardından eksiye döndü.

Düğmeye son anda basar
Uzmanlara göreyse İspanya ve Portekiz endişeleri iyice sıkıştırmaya başlarsa Trichet ancak o zaman tahvil programının genişletilmesi için düğmeye basacak. Piyasalar ise bir süredir iki ülkeye ilişkin iflas kaygılarını fiyatlıyor. Aslında artık ülkeleri AB -IMF yardımı almaya ikna edecek kadar etkili bir güç haline gelen piyasalar bir süredir AMB’yi de tahvil programını uzatması yönünde köşeye sıkıştırmaya çalışıyordu. Trichet ise dünkü tavrı ile tamamen piyasanın boyunduruğu altına girmediğini göstermeye çalıştı. Trichet dünkü açıklamasında piyasadaki belirsizliklere de birkaç kez vurgu yaptı.

İspanyol tahvilleri de iyi satış yaptı Portekiz’in çarşamba günü, pahalıya da olsa başarılı bir tahvil satışı gerçekleştirmesinin ardından, dün de İspanya beklenenden iyi satış yaptı. İspanya yüzde 3.7 faizle 2.5 milyar euro büyüklüğünde 3 yıl vadeli tahvil sattı. Ancak önceki ayın yüzde 2.5’lik faizine kıyasla daha maliyetli bir satış oldu. AMB’nin yeni tahvil alımı konusunda sinyal vereceği beklentisi ise Euro Bölgesi’nin iflas riskini sigortalayan CDS tahvilleri ile gösterge Alman tahvilleri (Bund) arasındaki prim farklarının daralmasını sağladı. Dün 10 yıllık Portekiz tahvilinin prim farkı 370 baz puan ile bir ayın dibini gördü.

bigPara.com