AB'nin şart koştuğu 'sendika reformu' askıda

AB'nin şart koştuğu 'sendika reformu' askıda
AB'nin şart koştuğu 'sendika reformu' askıda

Bağış, ?TBMM?nin ABgündemi yoğun? dedi.

ANKARA -  Avrupa Birliği Başmüzakerecisi Devlet Bakanı Egemen Bağış, Çek dönem başkanlığı sırasında açılması planlanan iki müzakere başlığından biri olan ‘Sosyal Şart ve İstihdam’ faslının açılmasının önşartı olan sendika reformunun işveren ve işçi kuruluşlarıyla yapılan görüşmeler sonucu ‘beklemeye alındığını’ açıkladı. Bağış, diğer başlık olan ‘vergilendirme’ konusunda Türkiye’nin üzerine düşeni yaptığını belirterek, “İnşallah Çek dönem başkanlığında sıfır çekmeyeceğiz” dedi.
AB Genel Sekreterliği’nde (ABGS) basın-yayın kuruluşlarının temsilcileriyle biraraya gelen Bağış, “Sosyal politika ve istihdam” faslına ilişkin olarak da Çalışma Bakanı Ömer Dinçer’in yoğun bir çalışma yürüttüğünü, sendikalarla ilgili reformun iptal edilmediğini ancak mevcut krizin etkisiyle, ilgili tarafların çağrısı üzerine reformun beklemeye alındığını bildirdi. Sanayi Bakanı ile Hazine’den sorumlu bakanın yanı sıra TOBB, Türk-İş ve DİSK başkanlarının bu konuda hassasiyetleri olduğunu belirten Bağış, Dinçer’in konuyla ilgili olarak ciddi gayret gösterdiğini, ancak üzerinde zaman baskısı yaratmak istemediklerini ifade etti.
Çek Dönem başkanlığında açılması planlanan sosyal politika ve istihdam başlığının koşulu sayılan sendika reformu konusunda Dinçer’den önceki Çalışma Bakanı Faruk Çelik, 11 Nisan 2008’de Radikal’de yayınlanan demecinde, “Partiler açısından sorun görünmediğini, bir aksilik çıkmazsa yasanın 16 Nisan Perşembe günü Meclis genel kurulunda oylanabileceğini” söylemişti.

Fasıl değil reform önemli
Yeni yıla 400 sayfalık Ulusal Programla girildiğini hatırlatan Bağış, “Bu program önemli, çünkü altında Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün bakanlarının, Başbakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın imzası var” dedi. Bağış, TBMM gündeminde bekleyen 30’a yakın yasa tasarısının AB süreciyle ilgili olduğunu belirtti.
AB müzakerelerinde ‘vergilendirme’ faslını açmak üzere gerekli kriterleri yerine getirdiklerini ve bu konudaki müzakere faslının 26 Haziranda açılmasının önünde bir engel kalmadığını kaydeden Bağış, “İnşallah Çek dönem başkanlığında sıfır çekmeyeceğiz” dedi.  Bağış, aslında sürecin yeni açılan müzakere fasıllarından ziyade, Türkiye’nin gerçekleştirdiği reformlara endekslenerek değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

‘Kıbrıs gölgesini hessediyoruz’
AB sürecinde henüz açılmamış 18 müzakere faslının önünde siyasi engeller bulunduğunu belirten Devlet Bakanı Egemen Bağış, “Kıbrıs konusunda limanların açılmasına endekslenmiş sekiz fasıl var, Fransa’nın engellediği beş fasıl var” dedi ve Kıbrıs Rum yönetiminin de sadece siyasi gerekçelerle kriterleri yerine getirilmesine rağmen bazı fasılları engellediğini vurguladı.
“Çalışmalarımız üzerinde Kıbrıs gölgesini hissediyoruz. Kıbrıs konusuyla Avrupa Birliği konusu malesef birbirine kilitlenmiş görünüyor” diyen Egemen Bağış, yine de bardağın dolu tarafını görmekten yana olduklarını söyledi.  (Radikal)