AB'nin sıkıntısı 'güçlü avro'

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Jean Claude Trichet, Avrupa ortak parası avronun ABD Doları karşısında hızlı değerlenmesinin 'avro kuşağının ekonomik büyümesine zarar verdiğini söyledi.

DAVOS - Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Jean Claude Trichet, Avrupa ortak parası avronun ABD Doları karşısında hızlı değerlenmesinin 'avro kuşağının ekonomik büyümesine zarar verdiğini söyledi. Trichet, Dünya Ekonomik Forumu toplantıları için gittiği Davos'ta soruları yanıtlarken, "Avronun hızlı değerlenmesine olumlu bakmadıklarını ve bunun AB ekonomisi için iyi olmadığını" söyledi.
AMB'nin gelecekteki faiz politikasıyla ilgili soruları yanıtlamaktan kaçınan Trichet, Avrupa'da orta ve uzun vadeli faizlerin 'çok çok düşük' olduğunu söylemekle yetindi. Öte yandan, doların değerinin korunması için Avrupalı ortaklarından baskı gören ABD, doların zayıflamasına neden olan bütçe açığını ve cari açığı azaltmak için çaba sözü verdi. ABD uluslararası işlerden sorumlu Hazine Bakan Yardımcısı John Taylor, ABD'nin cari açığının azaltılmasının hem ulusal hem uluslararası düzeyde önlemler gerektirdiğini belirterek, açığı azaltmak için tüketici tasarruflarını artırmak üzere bir plan hazırladıklarını söyledi.
Davos sonrasında Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevini üstlenerek, şu anki ABD Ticaret Temsilciliği görevini bırakacak olan Robert Zoellick de, ABD'nin tüketici harcamalarını kısarak cari açığı azaltma planı hazırladığını belirtti. ABD'nin bütçe açığının azalması için başta Hindistan ve Çin olmak üzere diğer ülkelerin yardımcı olması gerektiğini de savunan Zoellick, "Gelişen iki ekonomik gücü sistemle bütünleştirmemiz önemli" dedi.
ABD, AB ve Çin üçgeni
ABD Doları'nın ucuzlamasının göreli fiyatları yükselen Avrupa ihraç ürünlerinin rekabet gücünü azaltmasından yakınan Avrupa Birliği (AB), doları güçlendirmesi için ABD yönetimi üzerinde baskı uygularken, ABD yönetimi de topu Çin'e atıyor. Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olan Çin, ABD yönetimi tarafından ulusal parası yuanın değerini yapay biçimde düşük tutarak ABD ürünleri aleyhine dengesizlik yarattığı gerekçesiyle eleştiriliyor. ABD, Çin ile ticaretinde verdiği açığın doların zayıflamasının başlıca nedenlerinden birini oluşturan genel cari açığının çok yüksek çıkmasının temel etkenlerinden birini oluşturduğu gerekçesiyle Pekin'den yuanın değerini artırmasını istiyor.