Abromoviç'ten büyük satış

Rusya'nın devlet kontrolündeki petrol ve doğalgaz üreticisi Gazprom ülke tarihinin en büyük şirket satın alma operasyonu sonucunda Chelsea futbol kulübünün sahibi Roman Abromoviç'in hâkim ortak olduğu...

MOSKOVA - Rusya'nın devlet kontrolündeki petrol ve doğalgaz üreticisi Gazprom ülke tarihinin en büyük şirket satın alma operasyonu sonucunda Chelsea futbol kulübünün sahibi Roman Abromoviç'in hâkim ortak olduğu Sibneft adlı petrol üreticisi şirketin yüzde 72.66 hissesine 13.1 milyar dolar karşılığında sahip oldu.
Rusya'nın beşinci büyük petrol şirketi Sibneft böylelikle devletin kontrolüne girdi. Gazprom daha önce de şirket hisselerinin yüzde 3'ünü elinde bulundurduğu için operasyon sonrası hisse oranı yüzde 78'in üzerine çıktı. Uzmanlar Gazprom'un Batılı bankalarla aylardan beri 12 milyar dolarlık borç paketi için görüşmeler yaptığını ifade ediyor. Sibneft satıştan önce Rusya'nın en zengin adımı olarak tanınan ve Çukotka bölgesi valisi olan Roman Abromoviç'e ait Millhouse Holding tarafından kontrol ediliyordu. Abromoviç ayrıca İngiltere Premier Lig Şampiyonu Chelsea Futbol Kulübü'nün de sahibi. Gazprom'un Sibneft'in çoğunluk hisselerini satın alması Devlet Başkanı Vladimir Putin'in enerji sektöründe kamu ağırlığını artırmaya yönelik girişimlerinin sonuncusu olarak tanımlanıyor. Gazprom son operasyonla Suudi Arabistan'ın Aramco'suna rakip oldu.
İtar-Tass doğruladı
Rus İtar-Tass Ajansı, devlete ait Gazprom'un Başkanı Aleksiy Miller'ın da, Sibneft'in yüzde 72.663'ünün alınması konusunda anlaşmaya varıldığını doğruladığını duyurdu. Gazprom'a ait Gazprombank'ın Sibneft'in yüzde 3.016'lık hissesini daha önce satın aldığını belirten Miller, "İş alanlarımızı çeşitlendirmek ve şirketimizi dünya seviyesindeki küresel bir enerji şirketi haline getirme yönündeki stratejik görevimizi yerine getiriyoruz. Petrol unsuru, şirketimizin profilindeki önemli unsurlardan biri" dedi. Miller, anlaşmanın maliyeti konusunda bilgi vermedi. Sibneft hisselerinin devlet şirketi Gazprom tarafından alınmasıyla Rusya'daki ham petrolün yüzde 30'unun kontrolü devletin eline geçecek. Rus hükümeti, 1996'da Sibneft'in yüzde 51'lik hissesini 100 milyon dolara satmıştı. Gazprom Sözcüsü Sergey Kupriyanov, Sibneft için gerekli paranın bankalardan sağlanacağını söylerken, Mosnews haber ajansı, Gazprom'un, ABN Amro, Dresdner Bank ve bazı Batılı bankaların da aralarında bulunduğu bir grup bankadan 12 milyar dolarlık kredi konusunda anlaşmaya vardığını belirtti. (aa, Reuters)