Abu Dabi, Daimler'e ortak oluyor

Abu Dabi, Daimler'e  ortak oluyor
Abu Dabi, Daimler'e  ortak oluyor

Dieter Zetsche (solda) ve Hadem el Kubeysi, iki kuruluşun ortaklığı ve hedefleri hakkında bilgi verdi. FOTOĞRAF: AFP

Abu Dabi'li Aabar, Mercedes'in çatı şirketi Daimler'in yüzde 9.1'ini alarak en büyük ortak oluyor. Ortaklıktan sonra elektrikli araç üretmek için işbirliği yapılacak

FRANKFURT/BERLİN - Abu Dabi’nin devlete ait yatırım fonu Aabar Investments, Mercedes-Benz otomobil, kamyon ve otobüslerinin üreticisi Alman Daimler’in hisselerinin yüzde 9.1’ni satın alıyor. Aaabar Investments yeni ihraç edilecek hisseler için ödeyeceği 2 milyar 650 milyon dolar ile şirketin en büyük ortağı haline gelecek. Daimler Yönetim Kurulu Başkanı Dieter Zetsche yaptığı açıklamada “Aaabar’ın ortaklığından memnunuz. Şirket stratejimizi destekleyen Aabar’ın yeni büyük hissedarımız olmasını sevinçle karşılıyoruz” dedi.
Daimler ve Aabar, üç farklı alanda işbirliğine gitmeyi düşünüyor. Bu alanlar, karbon salımını azaltacak elektrikli araçlar, otomobil üretiminde kullanılmak üzere yeni malzemeler geliştirilmesi ve otomobil endüstrisine yönetim elemanı yetiştirmek için Abu Dhabi’de gençlere yönelik sosyal projelerden oluşuyor.
Daimler düşen otomobil satışları ve Chrysler’deki hisselerini zararına elinden çıkarması gibi nedenlerle geçen yılın son çeyreğini zararla kapatmıştı. Aabar Investments Yönetim Kurulu Başkanı Hadem el Kubeysi yeryüzünde mükemmelliğin simgesi olarak bilinen bir markanın ortakları arasına girmekten memnuniyet duyduklarını söyledi. Aabar enerji, altyapı, gayrimenkul ve finans alanlarında yatırım yapıyor. Yatırım şirketinin en büyük ortağı Abu Dabi prensliğinin tümüne sahip olduğu Petrol Yatırım Şirketi (Petroleum Investment Company). Satışın tamamlanmasıyla birlikte 1974 yılından beri Daimler’e yatırım yapan ve en büyük ortak olan Kuveyt’in hissesi de yüzde 7.6’dan yüzde 6.9’a gerileyecek.  

Hisseleri değer kazandı

Aabar Investment firmasının, Daimler şirketinin bazı hisselerini satın alacağı açıklaması, Daimler hisselerinin değerinin  yüzde 7 değer kazanmasına yol açtı. Dünyada, koruyucu bir hissedarı olmadan faaliyet gösteren az sayıdaki otomobil üreticilerinden olan Daimler’in satılması konusunda daha önce pek çok kez spekülasyon yapılmıştı.  Bazı analistler de, Daimler’in otomobil endüstrisinin derin kriz yaşadığı bu dönemde bir satın alma ya da aralarında BMW’nin de bulunduğu rakiplerinden biriyle ortaklık yapabileceğini düşünüyorlardı.  Daha önce Aabar Petroleum Investments Company PJSC adıyla faaliyet gösteren ve 2005’te kurulan şirket, Güneydoğu Asya’da petrol ve doğalgaz aramış, ancak 2008’de bu alanlarda faaliyet gösteren şirketlerini satmıştı. Aabar’ın  gayrimenkul yatırımı da var. (Radikal)