Abu Dabi'de işbirliği lobisi

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) temasları çerçevesinde BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife Bin Zeyd el-Nahayan ve...

ABU DABİ - Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) temasları çerçevesinde BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife Bin Zeyd el-Nahayan ve diğer yetkililerle bir araya geldi. Gül, gazetecilere yaptığı açıklamada BAE Devlet Başkanı Nahayan'ın ilgili bakanlarına Türkiye ile işbirliğinin geliştirilmesi konusunda talimat verdiğini belirterek, Türk firmalarının bu ülkede girdiği ihalelerin olumlu sonuçlanmasını umduklarını ifade etti.
Türk firmalarının bu ülkede önemli projelere imza attığını belirten Gül, yaptığı görüşmelerde bu firmalara yeni imkânlar yaratılması için yöneticiler nezdinde girişimde bulunduğunu kaydetti. Bu arada bir Türk şirketinin yabancı ortaklarıyla birlikte bu ülkede girdiği hafif raylı sistem ihalesinin sonuçlarının da kısa süre içinde açıklanması bekleniyor. Bu şirketin ihalede en düşük fiyatı verdiği öğrenildiği belirtiliyor. BAE'deki önemli yatırımcılar, Türkiye'de özelleştirme kapsamına alınan bazı kurumlarla da ilgileniyor. Türk tarafından yatırım yapılabilecek alanların bir listesini isteyen bu yatırımcıların bu çerçevede THY, Şişecam, petrokimya alanı, limanlarla TMSF bünyesindeki bazı bankalar gibi çeşitli alanlarla ilgilendikleri de öğrenildi.