Abu Dabi'den Dubai'ye 'seçici' yardım

Abu Dabi'den Dubai'ye 'seçici' yardım
Abu Dabi'den Dubai'ye 'seçici' yardım

Abu Dabi, Dubai?nin borçlarını zaman ve yere göre değerlendirecek.

BAE'nin en büyük emirliği Abu Dabi borçlarını altı ay öteleyerek global mali kaos yaratan Dubai'ye yardım edeceğini açıkladı. Ancak Abu Dabi yardımda seçici olacağının altını çizdi

ABU DABİ - Dubai’nin ağır borç yükünü erteleme talebi ile ortaya çıkan finansal kriz korkusu hafiflemeye başladı. Birleşik Arap Emirliği’nin (BAE) başkenti ve petrol zengini Abu Dabi yetkilileri, BAE’nin ikinci büyük emirliği olan Dubai’nin borçlarını ödemesine yardım edeceklerini, ancak bu borçlara kefil olmada seçici olacaklarını bildirdi.
Abu Dabi yetkilileri, Dubai’nin bazı borçlarının ticari, bazı borçlarının yarı resmi nitelikte olduğunu, bu nedenle borçların ödenmesinde, Dubai’nin borç ve yükümlülüklerine göre, zaman ve yerine göre madde madde değerlendireceklerini vurguladılar.

Abu Dabi’nin parası var
Analistler, petrol zengini Abu Dabi’nin, Dubai borç sorununun bir krize dönüşmesini engelleyebilecek mali kapasiteye sahip olduğuna dikkati çekiyor. Olası bir krizde en çok İngiliz bankalarının olumsuz etkileneceği ifade ediliyor. Bu arada, reyting kuruluşları da, Dubai’nin yakından izlendiğini ancak, şu aşamada bir not indirimini düşünmediklerini belirttiler.
Dubai’nin ağır borç yükünü erteleme talebi, finansal kriz korkularını canlandırmış ve Dubai World’ün borçlarını ödemeyi erteleyeceği açıklaması, ABD, Asya ve Avrupa borsalarında kayıplara yol açmıştı. Dubai’nin hızlı kalkınmasında önemli rol edinen ve hükümetin sahip olduğu Dubai World ile bu şirkete bağlı Nakheel şirketi, yeniden yapılanmanın ilk adımı olarak milyarlarca dolarlık borcunun ertelenmesini isteyeceğini açıklamışlardı. Dubai World’ün, yaklaşık 60 milyar dolar borcu bulunuyor. 

10 gün tatil kızdırdı
Dubai’nin borçlarını altı ay öteleyeceğini açıklamasının hemen ardından 10 günlük uzun bir tatile girmesi uluslararası piyasalarda tepkiye yol açtı. Dubai’nin uluslararası piyasalarda büyük çalkantıya ve zararlara neden olan ‘borç ödemeyeceğim’ açıklamasını uzun tatil dönemine denk getirerek kendini koruduğunu belirten analistler, “Diğer ülke piyasalarına yatırım yapanlar son iki günde büyük para kaybetti. Dubai’deki mali piyasalar ise uzun tatil nedeniyle ilk şok dalgasından kurtulmuş oldu” diyerek tepki gösterdiler. Dubai’de dört günlük Kurban Bayramı tatilinin ardından 2 Aralık’ta Ulusal Günü kutlanacak. Ülkede 7 Aralık’a kadar tatil ilan edildi. (aa)