'AB'ye 2016'da girersiniz'

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girişi konusunda yapılan bir ankete göre, Türkiye'nin AB'ye giriş ihtimali daha erken bir tarihe, 2017'den 2016 yılına geriledi.

LONDRA - Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girişi konusunda yapılan bir ankete göre, Türkiye'nin AB'ye giriş ihtimali daha erken bir tarihe, 2017'den 2016 yılına geriledi. Reuters Haber Ajansı tarafından, yükselen piyasalar konusunda uzman ekonomistler arasında yapılan ankete göre, Kasım 2005'te yapılan ve Türkiye'nin 2017'den önce AB'ye girmesinin zor olduğunun belirtildiği önceki ankete kıyasla, Türkiye'nin tam üyelik tarihi konusundaki beklentiler 2016'ya çekilerek, daha iyimser bir trende girdi. Türkiye'nin AB'ye giriş tarihindeki beklentilerin düzelmesinde, reform sürecindeki ilerlemeler etkili oldu.
Ankete göre, AB'nin müzakereleri askıya alma ihtimaline ise çok az şans veriliyor. Ankete katılanlar, Türkiye'nin, reformlar ve Kıbrıs konusunda ilerleme kaydetmemesi halinde, AB'nin müzakereleri askıya alma ihtimalini beşte bir olarak görüyor. Ankete katılan ekonomistlerden Sonal Desai, müzakere sürecinde herhangi bir askıya alma ihtimali olacağını düşünmediğini ifade etti.
İlerleme kaydedildi
Ankette, Türkiye'nin ekonomik ve siyasi reformlarda büyük ilerlemeler kaydettiği, ancak AB üyesi ülkeler arasında genişleme konusundaki kaygılar ile Kıbrıs sorununun, tam üyelik önündeki sorunlar olduğu vurgulandı. Avrupa Birliği vatandaşlarının, üye ülke sayısının 25'e çıkmasının ardından daha fazla genişleme konusuna kaygıyla baktıkları, Türkiye içinde de, AB'nin, Türkiye'yi gerçekten içine dahil etmeyi istemediğine dair endişelerin bulunduğu ifade edildi.
Ankete göre, Türkiye'nin, müzakereler tamamlanmadan masadan kalkarak, AB ile tam üyelik istemediği kararını verme ihtimali yüzde 20. Ankete katılanlara göre, 40 yıldır AB ile bütünleşmek isteyen Türkiye'nin 'havlu atma' ihtimali ise şu an için düşük.