'AB'ye girmeniz kaçınılmaz'

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Tarım Komisyonu Başkanı ve Fransa'nın Avrupa milletvekili Joseph Daul, "Türkiye'nin AB'ye girmesi jeostratejik konumu nedeniyle kaçınılmaz durumda" dedi.

EDİRNE - Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Tarım Komisyonu Başkanı ve Fransa'nın Avrupa milletvekili Joseph Daul, "Türkiye'nin AB'ye girmesi jeostratejik konumu nedeniyle kaçınılmaz durumda" dedi.
Temaslarda bulunmak üzere Edirne'ye gelen Daul, yaptığı açıklamada AB'ye yeni giren 10 ülkeyle çok büyük sorunlar yaşadıklarını belirterek şunları söyledi:
"Son 10 üye ülkeyle süreç hızlı gelişti. Diğer girecek Romanya, Bulgaristan ve Hırvatistan ile ilgili de çok daha farklı şeylerle karşılaşacağız. Bu on ülke politik olarak çok önemliydi. Bu ülkelerin AB'nin politikalarına uyumunda zorluk yaşadık. Türkiye'nin AB'ye girmesi jeostratejik konumu nedeniyle kaçınılmaz durumda."
Avrupa'nın sadece ticari yönlü olmadığını ifade eden Daul, öyle olması durumunda Avrupa olmayacağını, bu çerçevede her değerin korunması gerektiğini söyledi.
3 Ekim'de müzakerelerin başlayacağını hatırlatan Daul, iki tarafın da bu süreçte birbirini yavaş yavaş tanıyarak, entegrasyonu sağlayacağını belirtti. Daul, "Üyeliklerin iç politikada malzeme yapılmaması gerekiyor. Müzakere sürecinde istenen noktalar gerçekleşince Türkiye çok farklı olacak" dedi. Türkiye'de halkın yüzde 40'ından fazlasının tarımla uğraştığını belirten Daul, bunun çok büyük bir oran olduğunu söyledi.