'AB'ye güçlü girmeliyiz'

Yuvarlak Masa toplantısı nedeniyle Göcek'te bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş, "Türkiye olarak güçlü biçimde, bütün haklarımızla...

MUĞLA - Yuvarlak Masa toplantısı nedeniyle Göcek'te bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş, "Türkiye olarak güçlü biçimde, bütün haklarımızla, kendi çıkarlarımızı koruyarak Avrupa Birliği'ne (AB) girmek istiyoruz" dedi.
Ekonomi ve Dış Politika Forumu (EDP) ile Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından Göcek'te düzenlenen 'AB'nin geleceği ve Türkiye-AB ilişkileri' konulu yuvarlak masa toplantısı, 14 farklı Avrupa ülkesinden 30 yabancı ve 20 Türk katılımcının iştirakiyle basına kapalı sürüyor. Kamuoyunu kazanmak ve Türkiye'nin Avrupa'ya neler katabileceğini anlatabilmenin Türk toplumu için çok önemli olduğunu belirten Derviş, "Avrupa'daki yandaşlarımızla, dostlarımızla sıkı ittifak kurmak ve bu ittifak çerçevesinde çalışmalıyız." diye konuştu.
Bir soruyu yanıtlayan Kemal Derviş, toplantıya görevinden izin alarak, vatandaş Kemal Derviş olarak katıldığını söyledi. Derviş, "Bu toplantının Türkiye ve Avrupa için çok önemli bir boyutu var. Avrupalıların tartışmalarını Türkiye'de yapmaları çok anlamlı bir olay" dedi.
Derviş, "Bu toplantının Türkiye'nin AB sürecine bir katkısı olacak mı" şeklindeki bir soruya şu cevabı verdi: "Toplantıda iki eski AB komiseri var. Sivil toplum öncüleri, önemli araştırmacılar, önemli araştırma kurumlarının başkanları yaklaşık 40 yabancı katılımcı var. Çoğu Türkiye'ye daha sıcak bakıyor. Türkiye'yi sevenler biraz çoğunlukta ama dengeyi de sağlamak için sıcak bakmayanlar da var."
'Bir toplantıyla bir şey yapamayız'
Grubun, Göcek'te Avrupa'nın geleceğini tartışacağına işaret eden Derviş, "Bu tür toplantılar çok faydalı ama bir toplantıyla bir şey yapmak kolay değil. Burada Türkiye'nin AB'ye neler katabileceğini anlatabilmek önemli" dedi. Toplantıya katılan yabancı misafirler, Göcek Koyu'nda yapılan bir düğüne de katıldılar.