'AB'ye karşı ödevimizi iyi yaptık

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Londra'da Türk ekonomisinin orta ve uzun vadeli hedeflerini anlattı. Türkiye'ye haksız muamele edildiğini de belirten Serdengeçti, Türkiye'nin AB konusundaki ev ödevini çok iyi yaptığını belirtti.

LONDRA - Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Londra'da Türk ekonomisinin orta ve uzun vadeli hedeflerini anlattı. Türkiye'ye haksız muamele edildiğini de belirten Serdengeçti, Türkiye'nin AB konusundaki ev ödevini çok iyi yaptığını belirtti. Serdengeçti, "Bütün reformlar kendimiz için yapılıyor" dedi. Önceki gün akşam saatlerinde Turkish Bankers Association'ın organizasyonuyla gerçekleştirilen bir konferans veren Serdengeçti'yi yerli-yabancı pek çok bankacı izledi.
'Hedefi yakalarız'
Son 4 yılda yapılan çok sayıdaki reformla Türk ekonomisinin akılcı bir temele oturtulduğunu vurgulayan Serdengeçti, Türkiye'nin bu konuda Maastricht Kriterleri'ni yakalayacağını savundu. İşsizlik rakamlarının düşmeye başladığını, enflasyonun hedefin altında gerçekleşmesinin beklendiğini belirten Serdengeçti, "Geçen yılki kadar olmasa da, bu yıl da yüzde 5'lik büyüme hedefini aşacağız. Zaten o kadar büyük bir büyüme rakamına ihtiyacımız yok" diye konuştu. Serdengeçti, işsizliğin önlenmesi konusunda Türkiye'nin yeni üyelerden iyi olduğunu dile getirdi.