AB'ye tavuk ihracatı hüsrana uğradı

AB'ye tavuk ihracatı hüsrana uğradı
AB'ye tavuk ihracatı hüsrana uğradı

Keskin Keskinoğlu, ?Toplam piliç eti ihracatının yüzde 28?ini tek başımıza yapmayı hedefliyoruz? dedi.

İSTANBUL - Mart ayında Avrupa Birliği (AB) ülkelerine işlenmiş ürün ihracatının açılmasına sevinen tavukçuluk sektörü hüsrana uğradı. AB’nin tavuk ihracatında uyguladığı alım kotasından Türkiye’ye küçük bir miktar düşmesi ve kota dışında ihracat yapmak isteyenlerin ton başına 1024 avro vergi ödemek zorunda olması firmaları AB pazarında rekabet edemez duruma getiriyor. Bu yüzden firmaların bazıları Ortadoğu pazarına yönelirken Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği ihracat desteğinin artırılması için Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü ile görüşmelere başladı.
Geçtiğimiz aylarda AB ülkelerine işlenmiş piliç eti ihracatının başlayacağını duyuran gelişmeyle tüm şirketlerin hazırlıklara başladığını ancak işin içine girdikçe sorunlar çıktığını söyleyen Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu, alınan verginin rekabeti imkânsız hale getirdiğini belirtti. Keskinoğlu, AB ile yaşanan durumu şöyle anlattı: “AB ihracat konusunda belli kotalar koyuyor. Bu yıl 250 bin ton ihracatı serbest bıraktı. İhracatın 243 bin tonu Brezilya ve Tayland arasında bölüşülmüş durumda. Bunun sadece 11 bin tonu Türkiye’nin de içinde olduğu ülkeleri kapsıyor. Bizim bundan pay almak için anlaşılmış belli firmalar var, onları bulmak gerekiyor. Henüz kimse o firmalara ulaşamadı. Kotasız ürün göndermek içinse 1024 avro vergi ödemek gerekiyor. Bu vergi bizi pazarda rekabet edemez hale getiriyor.” 

Keskinoğlu rotayı Ortadoğu’ya çevirdi
Keskinoğlu AB kapısı kapanınca rotasını hızla Ortadoğu’ya çevirdi. 2009’un ilk 5 ayında 3 bin 955 ton piliç eti ihracatı yapan Keskinoğlu, toplam piliç eti ihracatının yüzde 28’ine denk gelen 18 bin tonluk ihracatı tek başına yapmayı hedefliyor. Keskinoğlu, “2008’i yüzde 25 büyüme ve 368 milyon YTL ciro ile kapattık. Bu yıl ise ciromuzu 500 milyon TL’ye yükseltmeyi hedefliyoruz” dedi. Keskinoğlu 2009 planlarını şöyle açıkladı: “Yıl sonuna kadar hedefimiz 36 milyon dolarlık ihracat. Arnavutluk’tan Azerbaycan’a, Bosna Hersek’ten Gine’ye, Irak’tan Malezya’ya ihracat yapıyoruz. Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Bahreyn ve Katar’a da ihracata başlayacağız.” (Radikal)