'AB'ye üyelik hakkınız'

Metro Group tarafından Ümraniye'de yapılacak olan 'M1 Meydan' isimli yeni alışveriş merkezi ve Real hipermarketin temel atma töreni Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'un da katılımıyla gerçekleşti.

İSTANBUL - Metro Group tarafından Ümraniye'de yapılacak olan 'M1 Meydan' isimli yeni alışveriş merkezi ve Real hipermarketin temel atma töreni Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'un da katılımıyla gerçekleşti. Bakan Coşkun, "Sıcak para diye tanımlanan uluslararası sermayenin borsaya girip çıkmasını memnuniyet ve saygıyla karşılarken, yabancı sermayenin doğrudan yatırıma da yönlenmesini bekliyoruz" dedi. Coşkun, Metro Group Üst Yöneticisi (CEO) Hans-Joachim Körber'in kriz yıllarında bile Türkiye'yi terk etmeyen önemli dost kuruluşlardan biri konumunda bulunduğunu vurguladı.
Metro Group Üst Yöneticisi (CEO) Hans-Joachim Körber de 1996'dan bu yana şirketin satışlarını ikiye katlayarak 28 milyar avrodan 2004'te 56 milyar avroya çıkarıldığını belirtti. Geçen yıl yüzde 8.9'luk rakamla yakın tarihte en yüksek büyümeyi kaydeden Türkiye'nin enflasyonu başarıyla indirdiğini ve bütçe disiplini sağladığını anımsatan Körber, "Olumlu siyasi ve ekonomik gelişmeler dikkate alındığında, AB'nin nihayet ekimde Türkiye ile üyelik görüşmelerini başlatması çok adil bir yaklaşım. Biz Metro Group olarak, bu başarılı reformlar devam ederse Türkiye'nin AB'ye tam üye olmasını hak ettiğine inanıyoruz" diye konuştu.
780 milyon avroluk satış
Uluslararası satış payını yüzde 50'ye yükselttiğini açıklayan Körber, Türkiye için 500 milyon avronun üstünde yatırım yaptıklarını vurguladı. Körber, toplam net şatışılarının da 780 milyon avro olduğunu sözlerine ekledi.
Metro Group Asset Management Emlak Yönetim A.Ş. Üst Yöneticisi Michael Cesarz da, İstanbul'un geleceğe dönük yüzünü temsil eden Ümraniye'nin Bosch, Bayer, IKEA ve yakında Microsoft gibi uluslararası şirketler için çekici bir iş alanı haline geldiğini söyledi. Türkiye'de büyük inşaat projelerini gerçekleştirdiklerine ve toprak satın aldıklarına değinen Cesarz, burada 1 milyon metrekareden daha büyük bir portföyü yönettiklerini belirtti. M1 Meydan Alışveriş Merkezi'nin toplam 128 bin metrekarelik alanda 70 bin metrekare üzerinde inşa edileceğini, projenin ilk fazı olarak alanda büyük bir IKEA mobilya mağazası bulunduğunu söyleyen Cesarz, ikinci fazda ana kiracının 14 bin 500 metrekarelik alanı kiralayan Real'in olacağını ifade etti. Cesarz, Real'in 50 bin değişik ürünü stoklayacağını, bunların yanı sıra spor malzemeleri, müzik, kitaplar, ev elektroniği ve bakkaliye için çok sayıda satış yeri ve bir fitness merkezi yer alacağını dile getirdi.
Geleneğe uygun harç
Mimari projesi Foreign Office Architects ile Turgut Alton Mimarlık Müşavirlik Limited şirketi tarafından gerçekleştirilen M1 Meydan Alışveriş Merkezi'nin, 2007 yılının ilk çeyreğinde açılması planlanıyor. Alışveriş merkezinde IKEA ve Real'in yanı sıra 4 bin 500 metrekarelik alanda sinema ve 51 adet mağaza bulunacak. Törende Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Hans-Joachim Körber, Michael Cesarz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can'ın katılımıyla Metro Group'un geleneğine uygun olarak içinde gazete, bozuk para ve proje planının bulunduğu kutunun yer aldığı çukura ilk harç atıldı.