AB'ye uygun kalkınma planı

Türkiye'nin dokuzuncu Kalkınma planı ana hatlarıyla Bakanlar Kurulu'na sunulurken, planın önceki beş yıllıklardan faklı olarak yedi yıllık ve AB uyum sürecine uygun olduğu açıklandı.

ANKARA - Türkiye'nin dokuzuncu Kalkınma planı ana hatlarıyla Bakanlar Kurulu'na sunulurken, planın önceki beş yıllıklardan faklı olarak yedi yıllık ve AB uyum sürecine uygun olduğu açıklandı. Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısının en önemli gündem maddesi dokuzuncu Kalkınma Planı Stratejisi oldu. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, konuyla ilgili bilgi verirken, yeni planın 2007 ve 2013'ü kapsayacak şekilde olduğunu belirtti. Görüşmelere sonraki Bakanlar Kurulu'nda da devam edeceklerini anlatan Çiçek şu bilgiyi verdi: "Dokuzuncu plan eskisinden farklı şekilde yedi yıllık olacak. Konuyla ilgili 57 özel ihtisas komisyonu kuruldu ve 2 bin 252 kişi çalıştı. Yedi yıllık olmasının getirdiği bazı özellikler var. AB ile müzakereler açısından da dönemin sonuna geliyor. 2013'te AB için yeni bir bütçe dönemi başlayacak. Dokuzuncu plan, müzakere süreci ve Türkiye'nin tam üyeliği ile irtibatlı bir plandır."
Kaçak akaryakıt tasarısı imzada
İstikrarlı büyüme, gelir dağılımında adalet, küresel ölçekte rekabet ve AB uyum sürecinde başarı vizyonu, planın dört ayağı olarak belirlendi. Planın haziran başında TBMM'ye gönderileceğini söyleyen Çiçek, planın 1 Ocak 2007'de yürürlüğe girecek şekilde uygun tarihte Meclis'te ele alınacağını vurguladı. Kurul'da ekonomik boyutu iki milyar doları bulan akaryakıt kaçakçılığını önleyecek bir kanun tasarısı da imzaya açıldı.