Acarer: Gri listede 1 milyon telefon var

Telekomünikasyon Kurumu (TK) Başkanı Tayfun Acarer, kayıt dışı cep telefonlarından yaklaşık 18.5 milyonunun kayıt altına alındığını...

ANKARA - Telekomünikasyon Kurumu (TK) Başkanı Tayfun Acarer, kayıt dışı cep telefonlarından yaklaşık 18.5 milyonunun kayıt altına alındığını, 1 milyonun üzerinde cep telefonunun ise şüpheli kategorisinde 'gri liste'de olduğunu açıkladı. Kayıt altına alınmayan şüpheli telefonların sıkı kontrolden geçirildiğini belirten Acarer, bu tipteki birkaç yüz bin telefonun Kurban Bayramı tatilinden sonra görüşmeye kapatılacağını söyledi.
Acarer, herhangi bir hata olursa telefonların tekrar görüşmeye açılacağını da açıkladı. Kayıt dışı yaklaşık 19.5 milyon civarında GSM makinesi için TK'dan GSM işletmecilerine bilgi gönderildiğini ve ardından bu makinelere kısa mesaj atıldığını vurgulayan Acarer, 'gri liste'deki 1 milyon telefonun bir kısmının kullanılmayan makineler olabileceğine dikkati çekerek, "Bunları biz ayıklandıktan sonra tekrar GSM operatörlerine göndereceğiz. Kanımca birkaç yüz bin telefon bloke edilecek. 1 milyon şüpheli cihaz kaldı ki o daha da düşecek. Bu, kayıt dışı makinelerin yüzde 95'inin kayıt altına alındığı anlamına geliyor" diye konuştu.
Kayıt işlemleri öncesinde 6 milyona yakın IMEI numarası kopyalanmış telefonla karşılaşıldığını anlatan Acarer, "Bugün 43 milyon GSM abonesi var. 35-36 milyon fiili kullanıcı demektir bu. Bu fiili abonenin 20 milyon cep telefonu kayıt dışı görünüyordu" dedi. Cep telefonlarını takip edecek İhbar Merkezi'nin ise bu hafta sonunda faaliyete geçeceğini anlatan Acarer, isteyen abonelerin telefonlarını bu merkeze bir kısa mesaj ile kaydettirebileceklerini söyledi.
Acarer, abonenin mesajıyla SIM ve IMEI numarasının otomatik olarak sisteme kaydedileceğini, söz konusu telefon kaybedildiğinde ya da çaldırıldığında bu merkez aranarak makinenin bloke ettirileceğini aktardı.