'Acenteliğe ilgi giderek artıyor'

Aksigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, Türkiye'de sigorta acenteliğine artan bir ilgi olduğunu söyledi.
Acenteliğin sürekliliği olması halinde bir anlam ifade ettiğini dile getiren Yergin...

Aksigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, Türkiye'de sigorta acenteliğine artan bir ilgi olduğunu söyledi.
Acenteliğin sürekliliği olması halinde bir anlam ifade ettiğini dile getiren Yergin, Türkiye'de sigorta acenteliğinin durumu konusunda şu değerlendirmeyi yaptı: "Türkiye'de acente sayısı yapılan istatistiklere göre 10 bin civarında. Şu anda kendi profesyonel işi olan acente sayısı aslında artmasa da içeriği değişiyor."
'Acente sayımız 1100'
"Aksigorta olarak acente sayımız şu anda 1100 civarında. Bu 1100
acenteden 100 acente geçtiğimiz bir yıl içinde şirkete katıldı. 100 acentenin en az yarısı bu işi profesyonel yapmak üzere sektöre yeni giren
isimlerden oluşuyor" açıklamasını yapan Ragıp Yergin sözlerini şöyle sürdürdü: "Sonuç itibarıyla acente sayısı sürekli değişiyor olsa bile gerçekten sigorta acenteliğini kendisine meslek olarak belirlemiş grubun sayısının arttığını söyleyebiliriz."
'Eğitim bütçemiz arttı'
Sigorta bilinci konusunda hem sigorta şirketlerine hem de acentelere ciddi görevler düştüğünü belirten Yergin, şunları söyledi: "Sigortacılıkta müşteri tabanını bilinçlendirmek, eğitmek, ihtiyaçları konusunda uyarmak büyük önem taşıyor. Örneğin birçok kişinin konut, DASK sigortası olmayabiliyor. Buna sağlık, sorumluluk, üçüncü şahıslara verilen zararlar da eklenebiliyor. Aksigorta olarak, müşterisini tanıyan, ondaki potansiyeli çıkarma konusunda çaba harcayan, doğru ürünleri basit anlatımlı hale getirme konusunda da şirketini yönlendiren, tüketiciye ihtiyaçları ve çözümler konusunda danışman bir öz acente profili çiziyoruz."
Sigorta acentelerine şirketlerin ilgi ve desteğinin giderek arttığından da bahseden Yergin, "Sigorta acenteleri bizim öz dağıtım ağımız. Biz acentelerimize geniş bölge kadroları ile destek veriyoruz. Bunu yaptığınız zaman gerçekten bu işi yapmaya niyetli acentelerin öne çıktığını görüyorsunuz" diye konuştu.
Sektörde olduğu gibi Aksigorta'da da acente giriş çıkışında bir devinim yaşandığını ifade eden Aksigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, "Bu işi deneyip daha sonra kendilerine uygun olmadığını düşünenler olduğu gibi farklı tecrübelerini bu işe katarak sektöre yeni girenler de var" dedi.
Ragıp Yergin, şöyle devam etti: "Artık Türkiye'de hem daha iyi eğitim imkanları var, hem de bizim gibi sektörde söz sahibi şirketlerin bu grubu daha çok destekleyecek niyeti ve kaynağı var. Eğitim, seminer, ürün oryantasyonu, birlikte pazarlama konularında onlara destek olmanın yanı sıra ciddi anlamda kaynak da ayırmalıyız. Biz Aksigorta olarak 2006 yılında eğitim bütçesini ikiye katladık. Bu anlamda işinin uzmanı, bölgesinde kendi müşteri grubunu iyi tanıyan, öz acentelerimizin bizim için önemi ve ağırlığı artmaktadır."