AÇEV ve World anneleri eğitiyor

Türkiye'de sıfır-altı yaş arası çocukların yüzde 90'ı anneleri tarafından, yüzde 10'u aile yakınları ya da kreş gibi eğitim kurumlarında yetiştiriliyor.

İSTANBUL - Türkiye'de sıfır-altı yaş arası çocukların yüzde 90'ı anneleri tarafından, yüzde 10'u aile yakınları ya da kreş gibi eğitim kurumlarında yetiştiriliyor. Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Yapı Kredi World'ün desteğiyle, çocukların iyi bir destek alabilmesi için annelerin eğitimli olması gerektiği düşüncesinden yola çıkarak, Anneler Günü Haftası'nda 75 ilde tam 10 bin anneye eğitim verecek. AÇEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayla Göksel Göçer, çocukların zihinsel ve bedensel gelişiminin büyük bölümünün altı yaşa kadar tamamlandığını, bu nedenle bu yaş grubundaki eğitimin çok önemli olduğunu söyledi.
Göçer, sıfır-altı yaş arasında iyi yetişmiş çocukların okul ve toplumsal hayatta başarılı olduğunu belirterek, "Bu dönemde çocuğa yapılan 1 liralık yatırım, 7 lira olarak dönüyor. 'Anne Destek Programı' kapsamında bugüne kadar 300 bin kişiye ulaştık" dedi. Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Nazan Somer de, "Güneydoğu'da iki, Türkiye genelinde dört kadından biri okuma-yazma bilmiyor. Eğitimli anne konusunda çok gerilerdeyiz. 10 bin anne, bir o kadar, hatta daha fazla çocuğun eğitimi demek. Annelere yapılan yatırım, sağlıklı bir topluma katkı yapacak" diye konuştu.