'Açığa' özelleştirme geliri

Uluslararası Para Fonu'nun 'sosyal güvenlik ve cari açığa önlem alınmalı' uyarısı, niyet mektubunda önlemi de beraberinde getirdi.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Uluslararası Para Fonu'nun 'sosyal güvenlik ve cari açığa önlem alınmalı' uyarısı, niyet mektubunda önlemi de beraberinde getirdi. Hazine, bu yılın son çeyreğiyle 2006'da elde edilecek özelleştirme gelirlerinin 5.2 milyar dolarlık bölümünü Merkez Bankası'da döviz olarak tutacak.
Hükümetin, IMF Başkanı Rodrigo de Rato'ya gönderdiği niyet mektubunun 'Parasal Hedefler' başlıklı ekinde, IMF Birinci Başkan yardımcısı Anne Krueger'in vurgu yaptığı ödemeler dengesi açığına karşı hükümet uluslararası rezervlerin güçlendirilmesi taahhüdünde bulundu. Parasal hedefler arasında özelleştirme gelirlerinin 5.2 milyar dolarlık kısmının Hazine vasıtasıyla Merkez bankası hesaplarına döviz olarak yatırılacağı vurgulandı. Söz konusu gelirlere, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın yanı sıra Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından yapılan satışlar da dahil edildi.
Merkez Bankası'nda döviz olarak tutulacak özelleştirme geliri, 2005'in son çeyreği için 800 milyon, 2006'nın ilk çeyreğinde 2 milyar dolar, ikinci çeyreğinde 900 milyon dolar, üçüncü çeyreğinde 500 milyon dolar, dördüncü çeyreğinde ise 1 milyar dolar olarak belirlendi. Döviz hesabında tutulacak birikimli özelleştirme geliri ise 5.2 milyar dolar oldu.
Cari açığa karşı rezervleri güçlendirmeyi hedefleyen düzenleme, özelleştirme gelirlerinin borç ödemelerinde kullanılmasını ya da harcamalara aktarılmasını sınırlandırıyor. Telekom'dan sağlanacak gelirden bütçeye 2 milyar YTL harcama yetkisi veren hükümet, Telsim satışından da yatırımlara 2.5 milyar YTL aktarılmasını öngörmüştü. Tüpraş, Erdemir özelleştirmelerinde satış sürecini tamamlayan hükümetin karardan etkilenmeyeceği vurgulanıyor.