'Açığın 35 milyar doları enerjiden'

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin dış ticaret açığının 35 milyar dolarlık kısmının enerjiden geldiğini söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin dış ticaret açığının 35 milyar dolarlık kısmının enerjiden geldiğini söyledi. Dış ticarete ihracata ağırlık veren ülkelerin söz sahibi olduğuna vurgu yapan Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin de son dönemlerde bu anlamda önemli performans sergilediğini ifade etti.
Tüzmen, Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında ihracat artışı ortalaması açısından birinci sırada yer aldığını, AB ülkeleri arasında da Türkiye'nin ihracat artışı açısından ilk sırada bulunduğunu vurguladı.
2001 krizinde sıkıntılara rağmen, ihracat rakamlarının ülkeye moral olduğunu belirten Devlet Bakanı Tüzmen, "Türkiye'nin moralinin en bozuk olduğu dönemlerde ihracat rakamları hep bir moral oldu" dedi.
Öte yandan, haftasonuyla birlikte beş gün süren Ramazan Bayramı tatilinde ihracatçılar 987 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu sayede ekim ayı ihracatının da 7 milyar dolar üzerinde gerçekleşmesinin yolu gözüktü. İhracatçı birlikleri tarafından tutulan günlük ihracat kayıtlarına göre Türkiye'nin 1-26 Ekim günleri arasındaki toplam ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.9 oranında artarak 6 milyar 162 milyon dolar olarak gerçekleşti.