Açık yumuşak inmedi

Açık yumuşak inmedi
Açık yumuşak inmedi
İlk altı ayda 13.7 milyar dolar azalarak 31 milyar dolara inen cari açık yıllık bazda ise 63.5 milyar dolarla program hedefinin de altına düştü

Türkiye ekonomisinin ‘yumuşak karnı’ olarak değerlendirilen cari açıktaki düşüş haziran ayında hızlandı. Geçen yılın ilk altı ayında 44.7 milyar dolar olan cari açık, ekonomideki yavaşlama, dış ticaret dengesindeki iyileşme ve sıcak para girişindeki artışın etkisiyle bu yılın aynı döneminde yaklaşık 13.7 milyar dolar azalarak 31 milyar dolara indi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan verilere göre cari açık haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 44’lük düşüşle 4 milyar 247 milyon dolarla aylık bazda son 10 ayın en düşük seviyesine düştü. Yıllık cari açık ise, Nisan 2011’den bu yana ilk kez 63.5 milyar dolara inerek bu yıl ilk kez Orta Vadeli Program’da yer alan 65 milyar dolarlık hedefin altında kaldı.

TÜİK tarafından yapılan açıklamada cari açıktaki düşüşte, dış ticaret açığının 12 milyar azalarak 34.4 milyar dolara gerilemesinin, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 835 milyon dolar artarak 6.3 milyar dolara ulaşmasının ve gelir dengesinden kaynaklanan net giderlerin de 873 milyon dolar azalarak 3.6 milyar dolara gerilemesinin etkili olduğu belirtildi.

Enerji dışı fazla verdi
Cari açığın finansmanında etkili olan sıcak para girişi haziran ayında hızlanarak devam etti. Yurtdışında yerleşik kişiler haziranda hisse senedi piyasasında 898 milyon dolar, tahvil-bono piyasasında ise 3.3 milyar dolarlık alım yaptı. Haziran ayında enerji dışı cari denge 31 ay aradan sonra ilk defa pozitife dönerek 167 milyon dolar fazla verdi.

Cari açığın beklendiği gibi düşmeye devam ettiğini belirten Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi ekonomik büyümedeki dengelenmeye paralel olarak cari açığın azaldığını ve finansmanda portföy yatırımlarının katkısı ile bir sorun yaşanmadığını kaydetti.

İyileşme yavaşlayacak mı?
Gelberi “İthalattaki düşüşün etkisinin diğer etkilerden daha fazla olduğu görülüyor. Ancak cari açıkta düşüşün sonuna geldiğimizi düşünüyorum” dedi. Gelberi ayrıca portföy yatırımlarının Nisan 2011’den bu yanaki en yüksek seviyeye çıktığına işaret etti. ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren de, cari açıktaki iyileşmede yavaşlama görülmesinin şaşırtıcı olmayacağını ifade etti.

'Şimdiden hedefin altına indik'
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yumuşak iniş sürecinin başarıyla devam ettiğini belirterek, “Haziran ayında cari açık kalemindeki düşüş daha da belirgin hale geldi. Yıl sonu için öngördüğümüz 65 milyar dolarlık cari açık hedefinin şimdiden altına inmiş olduk. Enerji dışı cari açık haziranda pozitife döndü.Cari açığın finansmanındaki olumlu gelişmeler de sürüyor. Küresel doğrudan yatırım girişleri ile uzun vadeli krediler, Şubat 2010’da -5.1 milyar dolar iken, Haziran 2012’de 21.7 milyar dolara yükseldi” dedi.

'Teşviklerin asıl etkisi 2013’te'
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, cari açığın haziran ayında 10 ayın en düşük seviyesine gerilediğini söyledi. İyileşmenin ihracat artışından kaynaklandığını belirten Çağlayan, yıllık cari açık rakamının şu an itibariyle Orta Vadeli Program hedefi olan 65.4 milyar dolar seviyesinin altında olduğunu ifade etti. Doğrudan yabancı yatırım girişlerinde kıpırdanmanın başladığını kaydeden Çağlayan, “Yatırım teşviklerimizin etkisini görmeye başladık. Ben bu yıl 20 milyar dolara doğru gittiğimizi görüyorum. Asıl 2013’ten çok umutluyuz” dedi.(radikal)

bigPara.com