Açılışına iki hafta olan Forum İstanbul'da sabaha karşı teknoloji çılgınlığı yaşandı

Açılışına iki hafta olan Forum İstanbul'da sabaha karşı teknoloji çılgınlığı yaşandı
Açılışına iki hafta olan Forum İstanbul'da sabaha karşı teknoloji çılgınlığı yaşandı

Teknoloji tutkunları mağazaların önünde gece yarısından itibaren kilometrelerce uzunlukta kuyruk oluşturdu.

Resmi açılışı 17 Kasım'da yapılacak Forum İstanbul'a Bimeks, Teknosa ve Türkiye'ye ilk kez gelen Saturn'ün 'bol indirimli' açılışı damga vurdu. Multi Turkmall CEO'su Levent Eyüboğlu, teknoloji şirketlerinin izdihamı kontrol etmek ve rekabet için AVM'nin açılışından önce şov yaptığını söyledi

İSTANBUL - Multi Corporation’ın Türkiye iştiraki Multi Turkmall’ın yedinci alışveriş merkezi Forum İstanbul, daha açılmadan, üç teknoloji şirketinin sabaha karşı ‘bol indirimli’ açılışına ev sahipliği yaptı: Teknosa, Saturn ve Bimeks.
Resmi açılışı 17 Kasım tarihinde yapılacak olan Bayrampaşa’daki alışveriş merkezinde (AVM), Bimeks, Teknosa ve Türkiye’de ilk mağazasını açan Avrupa’nın teknoloji devlerinden Alman Saturn erken açılışlarıyla adeta şov yaptı.
Binlerce teknoloji meraklısının gece yarısından itibaren uzun kuyruklar oluşturduğu açılışlarda, şirketler yüzde 70’e varan indirimler yaptı. Kapıların saat 06.00’da açılmasıyla birlikte mağazalara akın eden tüketiciler, yoğun olarak dizüstü bilgisayarlara ve LCD televizyonlara yöneldi. 

300 mağaza var
Türkiye’deki yedinci AVM’leri Forum İstanbul’un henüz açılmadığını sadece teknoloji marketlerin rekabet ortamında mağazalarını daha erken açarak izdihamı kontrol etmek istediklerini belirten Multi Turkmall CEO’su Levent Eyüboğlu,  resmi açılışın 17 Kasım’da yapılacağını söyledi.
Bimeks, Teknosa ve Saturn’ün açılışına büyük ilgi olduğunu vurgulayan Eyüboğlu, Forum İstanbul’un hemen ardından 25 Kasım’da da Forum Nevşehir’i hizmete açacaklarının da haberini verdi. 450 bin metrekare inşaat alanı ve 180 bin metrekare kiralanabilir alanla Avrupa’nın en büyük AVM’si olarak gösterilen Forum İstanbul’da Türkiye’deki tüm büyük perakende gruplarının yer aldığı 300 mağaza bulunuyor. 

Dev akvaryum kuruldu
Toplam 22 bin metrekarelik oyun alanı da bulunan AVM’de çocuk eğlence parkı, sinema, buz pisti, 7-8 bin kişilik konser salonu ve 8 bin 500 metrekarelik dev bir akvaryum yer alıyor. 20 milyon avroya mal olan akvaryum, Avrupa’nın en büyüklerinden biri olarak gösteriliyor. Akvaryumu Yeni Zelenda, Güney Afrika ve Avustralyalı bir yatırım grubu yaptı. (Radikal)

Saturn 45 bin ürünle geldi
Alman tüketici elektroniği devi Saturn, Türkiye’deki ilk mağazasını ‘Yaşasın Cimrilik’ sloganıyla açtı. Saturn’ün fuar havası taşıyan 4 bin 300 metrakerelik büyük mağazasında, açılışa özel indirimleriyle tüketicilerden büyük ilgi gördü. Yapılan açıklamada, 45 bini aşkın en yeni teknoloji ürününün teknoloji tutkunlarıyla buluştuğu ifade edildi. 

Beş mağaza açacak
Saturn’ün Operasyonlardan Sorumlu Türkiye Genel Müdürü Yıldırım Karaali, önümüzdeki yılın sonuna kadar az beş mağaza daha açmayı ve Avrupa’daki başarılarını Türkiye’de de sürdürerek en yüksek ciroya ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Karaali, şöyle devam etti:
“Saturn olarak Türkiye’ye büyük hedeflerle geldik. Teknoloji tutkunları açılışa yoğun ilgi gösterdi. Elektronik mağazacılık pazarı Türkiye’de yüksek potansiyele sahip. Bu rekabette gücümüzü göstereceğiz. Büyük konuşmak için buradayız. Teknolojiyi yaşamının en keyifli parçalarından biri haline getirmiş tüketicilerimize fuar havası sunan mağazalarımız, satış ve satış sonrası hizmetlerimizle Saturn farkını yaşatmak temel hedefimiz. Türkiye’de hızla büyüyeceğiz. Önümüzdeki dönemlerde açılacak olan yeni mağazalarımızın hazırlıklarına şimdiden başladık. Yaratacağımız istihdamla krizin etkilerini de hafifletmeye çalışacağız. Önümüzdeki yılın sonuna kadar Türkiye’de en az beş mağaza açmayı hedefliyoruz.”

Media Markt’ın kardeşi
Avrupa’nın en büyük perakendecisi konumunda bulunan Media Markt’ın kardeş kuruluşu olan Saturn, ilk mağazasını 1961 yılında Almanya’nın Köln kentinde açtı. Bugün Avusturya,
Fransa, İtalya, Polonya, Macaristan, İspanya, Hollanda, Belçika, Yunanistan, Lüksemburg ve İsviçre’de mağazaları bulunan Saturn, Avrupa çapında 230’u aşkın mağazasında hizmet veriyor. 

Teknosa, açılışta fiyatları yüzde 70 indirdi
Teknosa, Forum İstanbul Alışveriş Merkezi’ndeki 2 bin 500 metrekarelik Exxtra konseptli mağazasını çok özel indirimlerle açtı. Düşük fiyat etiketiyle satışa sunulan LCD televizyonlar, diz üstü bilgisayarlar, dijital fotoğraf makineleri ve cep telefonları gibi elektronik ürünlerden ve yüzde 70’e varan indirimlerden faydalanmak isteyen 10 bini aşkın tüketici, açılıştan tam 15 saat önce mağazanın önünde kuyruklar oluşturmaya başladı.

2 milyon dolarlık satış
Mağaza önünde bekleyen tüketicilere Teknosa yetkilileri tarafından çay ve simit ikramında bulunuldu. Açılışa özel kurulan 45 kasa ve alınan güvenlik önlemleri sayesinde karmaşa ve yığılmanın önüne geçildi. Açılışta toplam 400 güvenlik görevlisi görev alırken, 200 kişilik de satış danışmanı ekibi hazır bulundu. Açılışta, temel elektronik ürünlerin 1, 3 ve 5 TL gibi düşük fiyatlarla satışa sunulduğu sepetler de ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.
Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, açılış günü satışlarının 2 milyon doları bulduğunu söyledi.  ‘Forum İstanbul’ ile İstanbul’daki 62’nci mağazalarını açtıklarını belirten Nane, toplam mağaza sayılarını 235’e çıkarttıklarını belirtti. Yapılan açıklamada, Nane’nin şu görüşlerine yer verildi: “Herkes İçin Teknoloji sloganı ile çıktığımız yolda hızla ilerliyoruz. Stoklarımızla sınırlı ürünlerimizde gerçekleştirdiğimiz yüzde 70’e varan indirimlere sahip ürünlerimize halkın ilgisi büyük oldu. Açılışta en büyük ilgiyi LCD televizyonlar, dizüstü bilgisayarlar, dijital fotoğraf makineleri ve cep telefonlarının gördüğüne dikkati çekilen açıklamada, açılışa özel kurulan 45 kasa ve alınan güvenlik önlemleri sayesinde karmaşa ve yığılmanın önüne geçildiği belirtildi.