Adabank için altıncı ihale

Adabank için altıncı ihale
Adabank için altıncı ihale
TMSF satışı yılan hikâyesine dönen Adabank için 22 Ocak'ta yine ihaleye çıkıyor. İhaleye özellikle Körfez Bölgesi'nden ilginin fazla olması bekleniyor.

EKONOMİ SERVİSİ- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF), Uzan Grubu’nun borçlarından dolayı 26 Temmuz 2003’te el koyduğu Adabank için altıncı kez ihaleye çıkılıyor. TMSF, Adabank’ın yüzde 94,4 oranında hissesine karşılık gelen ticari ve iktisadi bütünlüğünü 75 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkardı. Ön yeterlilik incelemesi için gerekli belgelerin en geç 4 Ocak 2013 tarihinde satış komisyonuna teslim edilmesi gerekiyor.

İhale 22 Ocak’ta yapılacak Ön yeterliliği geçen katılımcılar, ihaleye katılabilmek için 7.5 milyon dolar nakit teminat yatıracak. İhale 22 Ocak 2013 tarihinde yapılacak. İhale bedeli peşin olarak ödenecek. Kurul, en yüksek teklif veren teklif sahibinden ihalenin onay tarihinden önce, ihale bedelinin yüzde 50’sine kadar olan kısmını Fon hesaplarına depo etmesini isteyebilecek.
İlgi yüksek olacak
BDDK Başkanı Mukim Öztekin’in 49 olan banka sayısının 60’a kadar çıkmasına izin vereceğini açıklamasının ardından Adabank ihalesine de ilginin fazla olması bekleniyor. Özellikle Körfez Bölgesi’nden bankaların ihaleye ilgi göstermesi bekleniyor. Adabank için en son Temmuz 2011’de düzenlenen ihalede, Remzi Gür ve ortağı G Kapital 75 milyon dolarlık teklifte bulunmuştu. Fakat, BDDK, yabancı ortağın mali gücünün yeterli olmadığı gerekçesiyle satışa izin vermemişti.

Adabank’ın satış süreci *2006 yılının haziran ayındaki ilk ihalede talip çıkmadı.
*Temmuz 2006’daki ihaleye Kuveytli The International Investor Company 45.1 milyon liralık teklif verdi. BDDK’dan izin alınamadı.
Eylül 2008’de Sinpaş Grubu 57.1 milyon dolar teklif
verdi. İhaleye onay verilmedi.
*Kasım 2010’da Bank Pozitif’ten 42 milyon dolarlık teklif geldi. İhale TMSF tarafından iptal edildi.
*Temmuz 2011’de Remzi
*Gür ve ortağı G Capital, 75 milyon dolarlık teklifte bulundu. BDDK onay vermedi.

bigPara.com