Adabank Kuveytli oluyor

TMSF'deki Uzan şirketi Adabank için Kuveytli The International Investor şirketi, 45 milyon 100 bin YTL önerdi.

İSTANBUL - Kuveytli The International Investor Grubu (TII) ikinci kez düzenlenen ihalede Uzanların Tasarruf Mevduatı Fonu (TMSF) yönetimindeki şirketlerinden Adabank'ın yüzde 99.9 hissesi için 45 milyon 100 bin YTL teklif verdi.
Adabank'ın muhammen bedeli 60 milyon YTL'ydi. Ancak ihale şartnamesine göre bu bedelin yüzde 75'ini veren bankayı alabildiği için Fon Kurulu'nun The International Investor Grubu'nun teklifini kabul etmesi bekleniyor. Teklif kabul edilirse TII bedeli peşin ödeyecek.
Adabank'ın 26 Haziran'daki ihalesine katılım olmamıştı. Küçük yatırımcıların ihalelere piyasalardaki dalgalanma nedeniyle çekimser kaldıklarını belirten TMSF yetkilileri banka sahibi yatırımcıların ise bazı kısıtlamalar nedeniyle ilgi göstermediğini ifade ederek şunları söyledi:
"Talipler arasında ilk başta iki de banka vardı. Ancak bu bankalar Adabank'ı alsalardı diğerlerine karşı büyük avantaj sağlayacaktı. TMSF'ye ödeyecekleri mevduat sigortasında iki yıl süreyle yüzde 50 indirim olacaktı. Birikmiş zarar nedeniyle vergi de ödemeyeceklerdi. Bu nedenle mevduat sigortasında indirimi onlara uygulamamaya karar verdik. Bunun üzerine katılmadılar."
Bankacılar, Adabank'ın sahip olduğu bankacılık lisansının fiyatı makul kıldığını söyledi.
Oto kiralama sektöründe ilk sırada
Adabank'ı alan Kuveytli The International Investor (TII), geçen yıl filo kiralama şirketi Docar'ın yüzde 75'ini alarak Türkiye'ye adım atmıştı. Grup daha sonra da Esas Holding'e ait Desas A.Ş'nin çoğunluk hisselerini 13 milyon dolara bünyesine katmıştı. TII bu operasyonla oto kiralama sektöründe 11 bin 500 araçla en büyük güç haline gelmişti.
TII Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Abdulaziz Al Bahar'ın 18 yıllık dostu ve Türkiye operasyonlarının yöneticisi Docar Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fehmi Akın, o günlerde Türkiye'de yatırım bankası kurmak amacıyla önümüzdeki aylarda BDDK nezdinde girişimlerde bulunacaklarını söylemişti.
Faizsiz banka istiyordu
Akın ağırlıklı olarak tüketici finansmanına yönelik bir yatırım bankası kurmayı amaçladıklarını belirterek, "İpoteğe dayalı konut finansman sistemi yasasının çıkmasından sonra beş-yedi yıla kadar finansman gerektiren gayrimenkul finansmanına gireceğiz" demişti.
Adnan Al Bahar'ın Adabank'a teklif vermeden önce yatırım bankalarını satmak isteyen bazı gruplarla da görüştüğü öğrenildi. Al Bahar, 1988'de kurulan Kuveyt Finans Kurumu'nun ilk genel müdürlerindendi. Bahar'ın gözü uzun zamandır faizsiz bankacılık sektöründeydi. Daha önce dünyadaki Al Barakaları almak istemiş ancak fiyatta uzlaşılamamıştı. Al Bahar, Türkiye'de finans sektöründeki atılımlar için Credit One adlı bir şirket kurmuş.
2003'te el konuldu
İstanbul Mecidiyeköy'de bulunan Adabank A.Ş. faaliyetlerine 1984'te başladı. Bankacılık faaliyetinde bulunmak üzere kurulan Adabank özel sermayeli bir mevduat bankası. Merkez şubesi ve 65 çalışanı olan banka, 4389 sayılı Bankalar Kanunu'nun 14/1 maddesi uyarınca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından izlemeye alındı. 25 Temmuz 2003'te bankaya yeni bir yönetim kurulu atandı. Adabank o tarihten beri TMSF'nin denetim ve yönetiminde.
Adabank'ın, yüzde 9.5 hissesiyle Rumeli Hayat Sigortası A.Ş.'ye iştirakliği, yüzde 98.8 hisse ile Ada Menkul Değerler A.Ş.'de bağlı ortaklığı bulunuyor. Halen banka hisselerinin yüzde 83.04'ünün ortaklık hakları TMSF tarafından kullanılıyor. 2005 itibarıyla 45 milyon 147 bin aktif büyüklüğü olan bankanın 12 milyon 755 bin YTL zararı var.