Adalet bir gün herkese gerekir!

Adalet bir gün herkese gerekir!
Adalet bir gün herkese gerekir!
TÜSİAD Genel Kurulu'nda gündem Dink davasıydı. Boyner çözüm olarak yargı reformu ve yeni anayasa önerisi getirdi.

Türkiye sanayicilerinin zirvesine Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti ve adalet isteği damgasını vurdu. TÜSİAD’ın 42’nci Genel Kurulu’nda TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner “Her aklına geleni söyleme, dikkatli ol, başını derde sokma” uyarılarının arttığı bir ortamda Dink cinayetinde verilen mahkeme kararının duyarlı kamuoyunu şoka soktuğunu ve vicdanları sızlattığını söyledi. Boyner “Bu davanın akışında önümüze çıkan şey, en somut haliyle Türkiye’de adalete olan inancın sarsılması, hukuk anlayışımızın zaaflarıdır” diye konuşurken Dink için dün yapılan yürüyüşe toplantısı nedeniyle katılamadığını belirtti. 

TÜSİAD üyeleri bir yıl görevde bulunacak yeni yönetimini seçmek için 42’nci genel kurulunu topladı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katıldığı toplantıda ekonomi masaya yatırılırken iş dünyasının asıl gündemi adalet mekanizması oldu. Özellikle her türlü toplumsal olayda söz söylemekten sakınmayan TÜSİAD Başkanı Boyner’in Dink cinayetine ilişkin konuşması oldukça etkili oldu. TÜSİAD üyelerinin de bu konuda tam desteğini alan Boyner ekonomiye ilişkin sözlerini tamamladıktan sonra “bir vatandaş olarak” konuşmasını bu noktada bitiremeyeceğine dikkat çekti. “Bu maddelere girmezsem ülkesini seven bir vatandaş, bir işkadını olarak vicdanen rahat edemeyeceğim” diyen Boyner şöyle devam etti: “Üstelik değinmek zorunda kaldığım konuların netameli olması nedeniyle, ‘her gördüğün haksızlığı dile getirme’, ‘her aklına geleni söyleme’, ‘dikkatli ol, başını derde sokma’ uyarılarının arttığı bir ortamda bunları söylemenin daha da gerekli olduğuna inanıyorum. Ve doğrusu, başka şekilde davranırsam da kendime olan saygımı kaybetmekten korkuyorum.” 

Dink cinayetinin eldeki delillere ve bulunan bağlantılara rağmen bu cinayetin gerisindeki asıl sorumlulara erişmenin mümkün olmadığını kaydeden Boyner mahkeme kararının ise kamuoyunu şoka soktuğunu ve vicdanları sızlattığını belirtti. Boyner “Bir yandan bu kararlara doğru ilerlenirken, diğer yandan cinayetin arka plan bağlantılarını, bazı görevlilerin cinayetin işlenmesindeki ya da önlenmemesindeki sorumluluklarını ortaya çıkaran bir gazeteci, deşifre ettiğini sandığı yasadışı örgütlenmenin parçası olduğu iddiasıyla tutuklandı” dedi. 

En önemli hedef yeni anayasa 
Boyner “Kıssadan hisse, çok sıradan da gelse, hukukun hepimize gerekli olduğudur. Eğer Türkiye iddialarının altında ezilmeyecekse o zaman önündeki en önemli hedef gerçek anlamıyla hukuk devleti olmaktır” dedi. Demokrasiyi derinleştirme, hukuk ve adalet sistemini en üst standartlara getirme çabalarının AB hedefi canlıymışçasına sürdürülmesi gerektiğine işaret eden Boyner, Türkiye’nin acilen reform ateşine kapılması gerektiğini kaydetti. Boyner, Türkiye’nin önündeki en önemli hedefin yeni anayasanın bu yıl sonuna kadar hazırlanması olduğunu söyledi.

Aloğlu ne demek istedi?
Boyner’in ardından divan başkanı Sedat Aloğlu söz alarak salonun çok da anlam veremediği bir konuşma yaptı. Aloğlu AK Parti ’nin parti düzeyinde değişiklik yapmasında yarar olduğunu belirtti. Tüzükte milletvekili seçilmeyi sınırlayan 3 dönemin doğru sonuçlar vermeyeceğine inandığını kaydeden Aloğlu, ABD demokrasisinde bile bu tür sınırlamalar olmadığını kaydetti. Aloğlu’nun sözleri Boyner’in konuşmasıyla salonda yaratılan havanın dağılmasına sebep verdi ve Başbakan Erdoğan’ın üç yıl daha görevde kalmasını istediği yorumlarına neden oldu.

Yargıda reform için kararlıyız
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan kısa vadeli sıkıntıları olsa da 2010 yılındaki anayasa paketine kadar yargı adımlarının sınırlı kaldığını dile getirerek pek çoğunun da yargı tarafından engellendiğini söyledi. Ancak anayasa değişiminden sonra reformun kapısının açıldığını belirten Babacan “Kararlı adımlarla Türkiye’yi yüksek standartlara ulaştırmalıyız. Türkiye gerçek anlamda hukuk devleti olmadan ne birinci sınıf demokrasi ne ilk on ekonomiden biri olabilir” dedi ve ekledi: “Ama ne yapacağımızı gayet iyi biliyoruz, adımlar atmaya başladık, devam ediyoruz.”

Ofansif dış politika
TÜSİAD YİK Başkanı Erkut Yücaoğlu Türkiye’nin dış politikada defansif pozisyondan ofansif pozisyona geçmesi gerektiğini dile getirerek “İş hayatımız gibi yeni ürünler bulmalı, doğru dağıtım kanallarından arz etmeliyiz” dedi. Avrupa’nın başı çektiği ekonomik sorunlar nedeniyle 2012 sonrası ve 2013’te hızlı büyüme beklenmemesi gerektiğini kaydeden Yücaoğlu, Merkez Bankası’nın geniş faiz koridoru uygulamasını yabancı yatırımcıların anlamadıklarını vurguladı.

Yerli otomobil için FIAT’la çalışıyoruz
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, TOFAŞ’ın özellikle binek araba konusunda ortakları FIAT’la çok yakın çalışma içerisinde olduğunu belirterek, “Bu çalışmada kendilerinden teknik destek istedik ve bunu bize sağlayacaklarını belirttiler. Bu araba TOFAŞ tarafından yapılacaktır. Kesinlikle ne Palio ne de Albea platformu kullanılacaktır. Yepyeni bir platform olacaktır” dedi. Koç, TÜSİAD’ın 42. Olağan Genel Kurulu’nda “Yerli Otomobile” ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu. Son günlerde tekrar alevlenen yerli otomobil meselesine bir açıklık getirmek istediğini belirten Koç, Detroit Otomobil Fuarı’ndan sonra görsel ve yazılı basında çeşitli haberlerin çıktığını kaydetti. Yerli otomobilin fiyatına ilişkin de Koç, “Büyük bir ihtimalle herkesin alabileceği bir araba olacak” dedi. (Ekonomi Servisi)


İŞTE YENİ YÖNETİM KURULU
Ümit Nazlı BOYNER
Yönetim Kurulu Başkanı
Haluk DİNÇER
Başkan Yardımcısı Parlamento İşleri Komisyonu Başkanı
Muharrem YILMAZ
Başkan Yardımcısı, Bölgesel Gelişme ve İş Dünyası Kuruluşları ile İlişkiler Komisyonu Başkanı
Erman ILICAK
Başkan Yardımcısı, Teknoloji, İnovasyon ve Bilgi Toplumu Komisyonu Başkanı
Cansen BAŞARAN
SYMES, Sayman Üye, Şirket İşleri Komisyonu Başkanı
Nezih BARUT
Üye, Sanayi İşleri Komisyonu Başkanı
Tayfun BAYAZIT
Üye, Ekonomik ve Mali İşler Komisyonu Başkanı
Cenk ÇİMEN
Üye, Sosyal İşler Komisyonu Başkanı
Volkan VURAL
Üye, Dışişleri ve AB Uyum Komisyonu Başkanı
Meral İNCİ ZAİM
Üye, Yurtdışı İletişim Komisyonu Başkanı
Zafer Ali YAVAN
Üye, Genel Sekreter

bigPara.com