Adalet bütçesinde Yimpaş-hortum tartışmaları

Adalet Bakanı Cemil Çiçek Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar'ın 22 kasım itibarıyla aranmadığını, ancak hakkındaki soruşturmaların sürdüğünü açıkladı.

ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar'ın 22 kasım itibarıyla aranmadığını, ancak hakkındaki soruşturmaların sürdüğünü açıkladı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlık bütçesinin görüşülmesi sırasında başta Yimpaş olmak üzere yolsuzluk ve dolandırıcılık davaları, El Kadı konusu da gündeme geldi. CHP'li Gürol Ergin, bu olayın tüm ulusu yaraladığını, ancak bakanın konu üzerine ciddiyetle gitmediğini belirtti ve "bakanın aklına savcılığa suç duyurusunda bulunma niye gelmedi" diye sordu.
Hayırsever El Kadı: CHP Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Yimpaş konusunda Almanya ve İsviçre'de soruşturmalar açılırken, Türkiye'de SPK'nın suç duyurusuna rağmen, dosyaların 'uyutulduğunu' savundu. Kemal Kılıçdaroğlu, Yasin El Kadı'nın malvarlığının dondurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının, kamu kurum ve kuruluşlarına bildirilip bildirilmediğini sorarken, 'Türkiye'de yargı bağımsızlığı yok' dedi.
Bakana savcı kıyağı: CHP'li Atilla Kart ise, AKP milletvekillerinin de adının geçtiği İGDAŞ yolsuzluğu davasına değindi. Kart davayla ilgili 4 AKP'linin fezlekesi meclise ulaştığı halde, savcının Enerji Bakanı hakkında AKP iktidarında ek takipsizlik kararı verdiğini belirterek "Bakan o tarihte dokunulmaz. Savcı böyle işlemi nasıl yapıyor. Savcı hakkında neden işlem yapmıyorsunuz' diye çıkıştı.
Çiçek'in yanıtları
Halen aranmıyor: Bakan Çiçek El Kadı ve İGDAŞ sorularını yanıtlamazken, Yimpaş soruşturmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek 22 Kasım tarihi itibarıyla Dursun Uyar hakkında herhangi arama-yakalama emri bulunmadığını, hakkında 33 soruşturmanın ise sürdüğünü açıkladı.
Yimpaş kanunu: Çiçek, bakanlığında henüz çalışma olmamakla birlikte Yimpaş mağduriyetini önlemek için yeni Ticaret Kanunu'nda değişiklik yapılmasına sıcak olduğunu da açıkladı.Bakandan VİP şikâyeti
Çiçek, VİP yakınmasını da şöyle aktardı:
"Hortumcu" diye bilinen kişilerin VİP salonlarını kullanmasından rahatsızlığımı daha önce dile getirdim. Bu sorunu çözmemiz lazımdı çözemedik ama toplum da bu işe duyarlı. Zaman zaman bazı toplantılara, düğünlere katılıyoruz. Ev sahibi, sizi nereye oturtursa, oraya oturuyorsunuz. Beraber olmamanız gereken adamlarla karşılaşıyorsunuz. O kişinin, düğüne davet edilmesinin bile ayıp olduğunu düşünüyorum. Sizin, benim şikâyet ettiğimiz adamı, bazıları getirip baş köşeye oturtabiliyor. Ayıp duygusu vardı, şimdi ortadan kalktı. İlla savcının, hâkimin bu adamın yakasına yapışması gerekmiyor. Toplumun tepki göstermesi lazım. Hâlâ bu insanlar birçok yerde itibar, iltifat görüyor.