'Adam kendini yaksa ödeyemez'

'Adam kendini yaksa ödeyemez'
'Adam kendini yaksa ödeyemez'
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt: 58 milyar lira anapara 280 milyar olmuş. Yani 280 milyar lirayı bu adam kendini yaksa, bütün evini satsa ödeyemez


ANKARA - Çiftçinin içinde bulunduğu durum milletvekillerini de isyan ettirdi. TBMM Genel Kurulu’nda konuşan muhalefet partisine mensup milletvekilleri, tarlaların hacizli ve ipotekli olduğuna dikkat çekti. CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt de, çiftçinin borcunun kat kat katlandığını belirterek, “58 milyar lira anapara 280 milyar olmuş. Yani 280 milyar lirayı bu adam kendini yaksa, bütün evini satsa ödeyemez” dedi.

“TARLALAR HACİZLİ, İPOTEKLİ”
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Yahu, tarlalar hacizli, ipotekli ya millette mal bırakmadı” diyerek çiftçinin içinde bulunduğu durumun içler acısı olduğunu kaydetti. MHP İzmir Milletvekili Erdal Sipahi de, “İzmir'de Kiraz ilçesinde 51 köyden 31 tanesi yabancı bir bankaya ipotek karşılığı tarlalarını feda etmiş durumda” dedi.

“KÖYLÜ İCRA İLE BOĞUŞUYOR”
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Ardahan'da çiftçinin yüzde 98'inin icralık olduğunu belirterek, şöyle dedi:

“460 kişi borcu var 3,5 trilyon lira. Ardahan merkez bu. Çıldır Tarım Kredi Kooperatifinde 55 kişinin toplam 270 milyar borcu var, şu anda hacizde. Hanak Tarım Kredi Kooperatifi var- Damal, Posof, Ortakent ve Hanak, üçü bir arada- 80 köy bin 150 kişi icralık. Şu anda herkes icrayla boğuşuyor. Bu insanlar nasıl hayvan yetiştirecek? Göle Tarım Kredi Kooperatifi, 400 ortaklık, icralık var. 1 trilyon 100 milyar Gölelilerin borcu var Tarım Kredi Kooperatifine. Belgeyle konuşuyorum. Çayırbaşı, Göle'nin bir köyüdür. Çayırbaşı'da da 116 ortak varmış, 350 milyar lira icralık dosya var arkadaşlar.”

“KONYA’DA, ANKARA’DA, AMASYA’DA TABLO AYNI”
Türkiye ’nin birçok ilinde aynı tablonun olduğunu, vatandaşın borcunun katlanarak arttığına dikkat çeken Öğüt, şöyle dedi:

“Konya, 58 milyar lira anapara 280 milyar olmuş. Ziraat Bankası. Beyza İrinci. İsmini söylemekte sakınca bulmadığım için söylüyorum. Yani 280 milyar lirayı bu adam kendini yaksa, bütün evini satsa ödeyemez. Şimdi, niye et ithal ediyoruz, onu anlatmaya çalışıyorum. Amasya Suluova, 50 milyar lira 146 milyar olmuş arkadaşlar. Ankara, 46 milyar 167 milyar olmuş.”(anka)

bigPara.com