'Adam olacak çocuklar' fitness'ta

'Adam olacak çocuklar' fitness'ta
'Adam olacak çocuklar' fitness'ta
Artık yeni nesil bebekler de spor salonuna üye oluyor. Çocuklara özel merkezler, altı aydan 13 yaşa kadar olan çocukları 'yaşken' eğitiyor.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Sağlıklı yaşam, stresten uzaklaşma, iyi bir fizik ya da yeni bir sosyal alan edinme gibi çok çeşitli amaçlarla spor salonlarını dolduran ebeveynlere bebekleri de eklendi. Dünyada yıllardır yaygın olan, Türkiye ’de ise yeni yeni tanınan çocuklara özel ‘fitness merkezleri’ ile artık yeni nesil çocukların da spor salonu üyelikleri var. ‘Ağaç yaşken eğilir’ diyen ebeveynler altı aylıktan itibaren 13 yaşına kadar olan çocuklarını bu konuda uzman spor eğitmenlerine teslim ediyor. 1982 yılında California’da kurulan ve şu anda 200 ülkede 65 bin çocuğa sporu sevdiren My Gym, Türkiye’de de bu alışkanlığı yaymak için harekete geçti. My Gym ile 3.5 yaşındaki kızı sayesinde tanışan ve ardından üç ay önce spor merkezinin Türkiye distribütörlüğünü alan eski bankacı Ece Kabaoğlu, bu yıl içinde İstanbul’daki şube sayısını altıya çıkartmayı hedefliyor. Türkiye’de ebeveynlerin artık çok daha bilinçli hale gelmesiyle önümüzdeki dönemde bunun yeni bir sektöre dönüşeceğini belirten Kabaoğlu’nun planlarına göre bu yıl My Gym’lerde 250 çocuk düzenli spor hayatına başlamış olacak.
Bu sistemin ABD ve Avrupa’da yaygın olarak kullanıldığını belirten Kabaoğlu, “Yurtdışında altı haftalıkken başlayanlar var. Türkiye’de ise altı ay ve 13 yaş arası” diyor. Çocukların bu sayede çok küçük yaştan itibaren sporu bir oyun gibi görüp alıştığını ve sosyalleşmeyi öğrendiğini ifade eden Kabaoğlu, devam eden süreçte çocuklarda esnekliğin arttığına ve hem duygusal hem de fiziksel gelişimin çok sağlıklı yaşandığına dikkat çekiyor. Bebekler ve çocuklar için ayrı programların uygulandığını belirten Ece Kabaoğlu, gözlenen faydaları da şöyle anlatıyor: “Masajla başlıyor, esneklikleri arttırılıyor. Sindirim sistemini da hareketlendirdiği için çocuğu gündelik hayatında çok rahatlatıyor.” 

Program ABD’den geliyor
My Gym’de kullanılan program ve aletlerin tümü ABD’den getiriliyor. Özel eğitimli uzmanların verdiği sekiz haftalık paket programlarının fiyatı ise 600 TL. Bu paketlerin süresini uzatacaklarını belirten Ece Kabaoğlu, “Resim, müzik ve dans eğitimleri de başlayacak. Sporun yanında çocukları motive edecek eğlenceli aktivitelerimiz de var. ABD’deki orijinal konsepte bağlı olarak farklı doğum günü etkinlikleri organize ediyoruz” diyor.

Uzmanlar küçük yaşta spor öneriyor
Uzmanlar daha sağlıklı ve mutlu bir gelecek için çocuklara küçük yaşta spor alışkanlığının kazandırılmasını öneriyor.
Türkiye’de spora başlama yaşı 6.
Ancak çocuğun güç, sabır ve fiziksel becerileri 2 yaşına kadar daha hızlı artıyor.
2-5 yaş aralığında, kas kabiliyetleri ve yetenekleri gelişiyor.
6-15 yaş aralığındaki çocukların yüzde 68’i spor yapıyor.
10-13 yaş aralığındaki fazla kilolu çocukların yüzde 80’i ileride obezite tehlikesi altında.
Araştırmalara göre, küçük yaşta başlanan spor, ileri yaşlardaki stresi ve suç eğilimini düşürüyor.

bigPara.com