Adana'da bir Alabamalı: Santa Fe

Hyundai'nin orta sınıf cipi Santa-Fe SUV-D (Sport Utility Vehicle) sınıfında baştan aşağı yenilenerek test sürüşü Adana-Mersin güzergâhında yapılarak Türkiye'de de satışa çıktı.
Haber: GÖKSEL ALTUNSU / Arşivi

ADANA - Hyundai'nin orta sınıf cipi Santa-Fe SUV-D (Sport Utility Vehicle) sınıfında baştan aşağı yenilenerek test sürüşü Adana-Mersin güzergâhında yapılarak Türkiye'de de satışa çıktı. İç pazarda Santa Fe'den bugüne kadar yaklaşık 2 bin adet satıldı. Yetkililer, bu yıl Hyundai yenilenen Santa Fe'den 1000 adetlik satış hedeflediklerini belirtti. Santa Fe, Alabama fabrikasında Sonata'nın yanında ikinci model olarak üretiliyor.
Hyundai Santa Fe, Türkiye'ye şimdilik sadece 2.2 litre CRDi-VGT dizel motor seçeneği ile ithal ediliyor. Aracın, 2188cc hacmindeki dört silindirli motor 4000 d/d'de 150 PS maksimum güç ve 1800 ile 2500 d/d arasında 34.2 kgm maksimum tork elde ediyor. Standart olarak sunulan beş ileri H-Matic şanzıman ile 178 km'lik maksimum hıza ulaşan Santa Fe, sıfırdan100 km/s hızlanmasını 12.9 saniyede gerçekleştiriyor. Şehir içi tüketimi 100 km'de 11 litre ve şehir dışı tüketimi 6.4 litre olan motorun ortalama tüketimiyse 8.1 litre. Yedi kişilik Santa Fe Style Max'in tüketimiyse şehir içi, şehir dışı ve ortalama tüketimde 100 km'de sadece 0.2 litre daha fazla. Değişken elektronik dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan Santa Fe, normal şartlarda çekiş için tamamen ön tekerleklerini kullanıyor. Ancak 30 km'nin altında istenildiği takdirde 4WD düğmesine basarak, ön ve arka tekerleklere eşit oranda güç dağıtılıyor. Select donanımlı versiyon 81 bin 500 YTL'den başlıyor.