Adapazarı 'Corolla' ile tam kapasite

Adapazarı 'Corolla' ile tam kapasite
Adapazarı 'Corolla' ile tam kapasite

Leroy, Verso nun Adapazarı nda üretiminin devam edeceğini söyledi.

Toyota Avrupa Başkanı Didier Leroy "Adapazarı fabrikasının tam kapasiteye kavuşması bizim için önemliydi. Türkiye pazarına uygun olduğu için Corolla'yı seçtik" diye konuştu.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

Adapazarı fabrikasında 2013 yılında üretimine başlanacak 11. nesil yeni Corolla, Toyota Avrupa ’nın verimlilik ve kârlılık stratejisinin en önemli ayağı olacak. Paris Otomobil Fuarı’nda konuşan Toyota Avrupa Başkanı Didier Leroy, “Şayet Toyota’nın Adapazarı’nda üretimi için onay alamasaydık, çok zor durumda kalacaktık” ifadesini kullandı. Avrupa’daki fabrikalarının tam kapasiteye ulaşması için titiz bir çalışma yaptıklarını hatırlatan Leroy, “Adapazarı fabrikasının da tam kapasiteye kavuşması bizim için büyük önem taşıyordu. İngiltere fabrikasını Auris’in üretim üssü yapmaya karar verdik. Bunun için Türkiye pazarına da uygun bir model olmasını istedik ve sedan modelimiz Corolla’yı seçtik” dedi. 

Kapasite yüzde 100

Yenilenen Verso’nun yanı sıra Corolla’nın da devreye girmesiyle birlikte Adapazarı’nda yüzde 100 kapasiteyle çalışacağını söyleyen Leroy, “Hatta satışlar umduğumuz gibi gider ve araç hedef pazarlarda ilgi görürse, o zaman fabrikayı yüzde 100 kapasiteyle, hatta bunun da üzerinde bir performansla çalıştırmış olacağız” diye konuştu. Toyota Türkiye (TMMT) fabrikasının İngiltere’nin ardından en eski Avrupa tesisleri olduğuna ve maliyet açısından çok avantajlı üretim yapabilen bir tesis olduğuna da vurgu yapan Leroy, “Bu tesisi en iyi şekilde kullanmak istiyoruz. Satışlar iyi giderse, üçüncü vardiyaya da geçme imkânımız olabilir” dedi.Toyota’nın Adapazarı fabrikası iki vardiyada 150 bin adet üretim kapasitesine sahip. Fabrika, üç vardiya ile 180 bin seviyesine kadar çıkabilecek durumda. Adapazarı’nda yılda 50 bin dolayında Verso ve 150 milyon euro yatırımla yılda 100-120 bin adet de Corolla üretilmesi düşünülüyor. 

Üçüncü model yok 

Verso modelinin yanı sıra yeni nesil Auris’in tanıtımını Paris Otomobil Fuarı’na kadar ertelemelerinin de bir nedeni olduğunu aktaran Leroy, “Şayet her iki modeli de önceden tanıtsaydık, arada boşluk doğacaktı. Yeni Auris yıl sonunda üretilmeye başlanacak. Sonuçta eski Auris ve yeni Verso üretimiyle kapasite çok düşük kalmayacak” ifadesini kullandı.Verso ve Corolla’nın yanında Adapazarı’nda üçüncü bir modeli üretmeyi şimdilik düşünmediklerini söyleyen Leroy, “Önemli olan bu iki modelle fabrikanın tam kapasitesini korumak” vurgusunu yaptı. Leroy, tesiste Ar-Ge bölümü bulunduğunu, buranın ürün yerlileştirmesi üzerine çalıştıklarını kaydetti.

Hibrit için kapı aralık
Leroy, Türkiye’de Verso ya da yeni Corolla’nın hibrit versiyonunu üretmelerinin mümkün olup olmayacağına ilişkin sorumuz üzerine de, şunları söyledi: “Verso ve Corolla’nın böyle bir versiyonu yok planlarımızda. Çünkü iki aracın da pazarlandığı ülkelerin kimisinde devlet desteği var, kimisinde de yok. Hibrit, pahalı bir teknoloji. Ancak kapıyı da tamamen kapatmıyoruz. Türkiye’de hibrit araçlara teşvik ya da vergi desteği olursa bunu düşünebiliriz.”

bigPara.com