Adidas, rakibi Reebok'ı alıyor

Alman spor malzemeleri üreticisi Adidas-Salomon, ABD'li rakibi Reebok International'ı 3.1 milyar avroya satın alıyor.

FRANKFURT - Alman spor malzemeleri üreticisi Adidas-Salomon, ABD'li rakibi Reebok International'ı 3.1 milyar avroya satın alıyor. Financial Times'ın haberine göre Adidas, Reebok'ın her bir hissesi için 59 dolar nakit ödeme yapacak. Reebok'ın da bünyeye katılmasıyla oluşan yeni Adidas Grubu'nun 2004 yılı toplam satışları 8.9 milyar avro olarak gerçekleşmişti.
Adidas Yönetim Kurulu Başkanı Herbert Hainer, "Reebok'la birlikte spor ürünleri pazarındaki pozisyonumuz güçleniyor. Finansal gücümüz artıyor" dedi.
Adidas, Reebok'la birlikte Kuzey Amerika'daki spor ürünleri pazarının yüzde 50'sine sahip olmasının yanı sıra Avrupa ve Asya'da da güçlü marka olmayı hedefliyor. 2006 yılının ilk yarısında tamamlanacak birleşmenin ardından sektörde dünya ikincisi olan Adidas, üçüncü sıradaki Reebok ile spor malzemeleri pazarının yüzde 20'sini kontrol eder hale gelecek ve dünya birincisi rakibi Nike ile arasındaki farkı da azaltacak.
Adidas'ın bu hamlesi, sektörde daha alt sıralarda bulunan Puma'nın büyüme planlarına verilen bir karşılık olarak da değerlendiriliyor. Puma, geçen hafta yaptığı açıklamada, bazı küçük spor malzemesi üreticilerini satın alıp ve yeni pazarlara girerek sektördeki payını artıracaklarını belirtmişti.
(Financial Times)