Adım adım bir girişim öyküsü

Adım adım bir girişim öyküsü
Adım adım bir girişim öyküsü

Turkey Roastery projesinde Koska Helvacısı, Burcu konserveleri, Berrak turşuları, Rebul kolonlayaları, Dex ve Mex sabunları, Hafız Mustafa 1864 lokumları, Sude su, Niğde gazoz, Seyidoğlu reçelleri, Şekeroğlu, Yayla bakliyat, Doğuş Çay, Papağan Kuruyemiş gibi markalar yer alıyor.

Girişimci Kürşat Tayfur'un, üniversite kantininde başlayıp İtalya'da büyüyen ve Arap ülkelerinde süren bir hikâyesi var.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

Bazı insanlar sadece kendi işinin patronu olmak için çalışır. O kadar eğitimi, birikimi bir yana bırakır ve aldığı riskle küçük bir hayalin peşine takılır. 29 yaşındaki genç girişimci Tayfun Kürşat Tayfur da bunlardan biri.

Tayfur’un, üniversite kantininde filizlenip, yüksek lisans için gittiği İtalya’da olgunlaşan ve artık Arap ülkelerinde devam eden ilginç bir girişimcilik öyküsü var.

İtalya’da ünlü Carlo Pizza’nın yanında işi öğrenip, Türkiye ’ye cebinde ustasının 35 çeşit pizza reçetesiyle dönen Tayfur, butik şubeler açarak İtalyan pizzasıyla şubeleşir. Ancak kafasına işleri büyütmeyi takan Tayfur, bir süre sonra şubeleri devrederek, yeni planlara koyulur. Bu kez hedefte, Türkiye’nin ünlü gıda markalarıyla Arap ülkelerinde market zincirleri kurmak vardır.

Türkiye’den 16 marka ile başlayan ‘Turkey Roastery’ projesinin ilki Abu Dabi’de açıldı. Al Ain, Sharjah ve Al Khaimah’ta da birer şube geliyor.
Carlo Usta’nın çırağı oldu

Eğitim hayatı birinciliklerle geçen Kürşat Tayfur, yüksek lisans eğitimi için gittiği İtalya’da bulaştığı pizza serüvenini şöyle anlatıyor: “İtalya’da okula yakın küçük ama ünlü bir pizzacı olan Carlo Usta çok güzel pizzalar yapıyordu. Eğitimimi bitirip İstanbul ’a döndüğümde, pizza restoranı açma kararımı verdim. Fakat bu konuda bilgim yoktu. Bunun üzerine bavulumu toplayıp Carlo’nun kapısını çalmak üzere Milano’ya geri döndüm. Burada günlerce Carlo’nun yanında pizza yapmanın inceliklerini öğrendim. Her şeyi kamera kaydına aldım ki, İstanbul’da izleyebileyim diye. İstanbul’a cebimde onlarca tarif ve bilgiyle geri döndüm. 2006’da ilk Carlo’yu açtım. Arkasından ikinci Carlo da geldi. 2008’de şirketi yatırımcı bir arkadaşıma sattım.”

‘Turkey Roastery’ büyüyor
Pizza macerasını böyle sonlandıran Tayfur, bu kez daha geniş bir hedefle, ‘global düşün, lokal hareket et’ görüşüyle uluslararası piyasalarda yapmak üzere Glocal Investments şirketini kurar. “2008 krizinde herkes şirket kapatırken ben şirket açtım” diyen Tayfur, Ortadoğu ’da Lübnan, Tunus, Libya, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne demir ve çimento ihracatı yapmaya başlar, sonra ihracata tekstil ürünleri de ekler, bu süreçte Arap Baharı başlayınca bu ülkelerden sadece Birleşik Arap Emirlikleri’ne odaklanmaya karar verir. Ve Türkiye’deki belli başlı gıda ve içecek markalarını Abu Dabi merkez olmak üzere Bireşik Arap Emirlikleri’nde dağıtma hedefiyle ‘Turkey Roastery’ markası doğar. Son 8 ayda Türkiye’den 16 büyük markayı dağıttıklarını belirten Tayfur, “İlk marketi Abu Dabi’de açtık. Sırada Dubai, Al Ain, Sharjah ve RAK var. Yaklaşık 350 milyar TL ithalatı olan Birleşik Arap Emirlikleri bizim için iyi bir pazar. Burada işler oturduktan sonra başka ülkelere gitmeyi de düşünüyoruz” diyor.

bigPara.com