Adnan Büyükdeniz hayatını kaybetti

Adnan Büyükdeniz hayatını kaybetti
Adnan Büyükdeniz hayatını kaybetti

Büyükdeniz?in adı Merkez Bankası başkanlığı için geçmiş ancak Cumhurbaşkanı Sezer istememişti.

Albaraka Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Dr. Adnan Büyükdeniz uzun süre mücadele ettiği kansere yenik düştü

İSTANBUL - Katılım bankacılığının Türkiye’deki gelişiminde önemli katkıları olan ve finans sektörünün duayenleri arasında gösterilen Albaraka Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Dr. Adnan Büyükdeniz, dün hayatını kaybetti. Bir süredir kanser teşhisiyle tedavi gören Büyükdeniz’in durumu Ramazan Bayramı’ndan sonra ağırlaşmış ve hastanede tedavi altına alınmıştı.
Adnan Büyükdeniz’in cenazesi, bugün Bağlarbaşı’ndaki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakip Yeni Çekmeköy Mezarlığı’na defnedilecek. 1958 yılında Adana’da doğan Dr. Büyükdeniz, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden (1980) mezun oldu. Lisansüstü eğitimini İngiltere’de sürdürerek, London School of Economics’ten İktisat Diploması (1981) ve İktisat Masteri (1982) derecelerini elde etti.
‘Türkiye’de 1980 Sonrası Faiz Politikaları ve Etkileri’ konulu tezi ile 1990 yılında İstanbul Üniversitesi’nde doktora çalışmasını tamamladı. Büyükdeniz, 1982 yılında TÜSİAD’da Araştırmacı Ekonomist olarak başladığı iş hayatına, Albaraka Türk’te Araştırma Pazarlama Müdür Yardımcılığı, Dış İşler Müdürlüğü ve Genel Müdür Başyardımcılığı görevleriyle devam etti. 

‘Yerkürenin renkleri’ni kitap yaptı
Entelektüel kişiliğiyle tanınan Büyükdeniz’in ‘Türkiye’de Faiz Politikaları’ isimli kitabı Milliyet gazetesinin 1992 yılı Ekonomi Birincilik ödülünü aldı. Büyükdeniz’in çeşitli ülkelere ait çektiği fotoğraflardan oluşan ‘Yerkürenin renkleri’ adını taşıyan bir kitabı da bulunuyor. 2003’ten bu yana Albaraka Türk Genel Müdürlüğü yapan Büyükdeniz’ın adı Merkez Bankası Başkanlığı için de geçmiş ancak dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmişti. Büyükdeniz evli ve üç çocuk babasıydı. Bu arada Albaraka Türk genel müdürlüğünü vekaleten Fahrettin Yahşi yürütecek. (Radikal)