'Adnan Büyükdeniz'e veto yatırımcıları rahatlatabilir'

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Al Baraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz'in Merkez Bankası Başkanlığı'na atanmasını reddetmesi yurtdışında yankı yarattı.

İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Al Baraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz'in Merkez Bankası Başkanlığı'na atanmasını reddetmesi yurtdışında yankı yarattı. Financial Times gazetesi faizsiz bankacılık yapan Adnan Büyükdeniz'in faiz belirleyen Merkez Bankası başkanlığı için önerilmesine dikkat çekerken Büyükdeniz'in başkan olmaması yatırımcıları rahatlatabilir" dedi.
Ekonomi gazetesi Financial Times, konuya ilişkin iki ayrı haberinde Cumhurbaşkanı Sezer'in, Merkez Bankası başkanlığına bir İslami banka genel müdürünün getirilmesinin "uygun olmayan bir seçim" olduğunu ortaya koyduğunu yazdı. Devlet Bakanı Ali Babacan'ın veto açıklamasından sonra para politikası ve Merkez Bankası'nın bağımsızlığının zarar görmediği konusunda yatırımcılara güvence vermeyi amaçladığını kaydeden gazete, Merkez Bankası tartışmasının sonucu ne olursa olsun bankanın bağımsızlığının zedelenebileceği kaygıları nedeniyle hisse senetleri ve tahvillerin son günlerde zayıfladığını belirtti.
Financial Times, Merkez Bankası'nın 2001 krizi ardından bağımsızlığına kavuştuktan sonra ekonominin istikrarlaştırılmasında ve kronik enflasyonun yüzde 80'den yüzde 8'e indirilmesinde 'önemli ve kilit bir rol oynadığına dikkat çekti.
Analistlerin yeni belirsizliklerin piyasaları olumsuz etkileyebileceğini söylediklerini aktaran gazete "Büyükdeniz'in başkan olmaması yatırımcıları rahatlatabilir. Adını açıklamak istemeyen İstanbul'daki bir bankacı Büyükdeniz'in görev için 'garip' bir seçim olduğunu söyledi" diye yazdı. Financial Times şöyle devam etti:
"Büyükdeniz'in yönettiği Albaraka Türk, ne faiz ödüyor ne de faiz alıyor. Oysa başkanın ana görevlerinden biri Türk faiz oranlarını belirleyen Merkez Bankası Para Politika Kurulu'na başkanlık etmek."BBC: Sezer siyasal tartışma başlattı
Türkiye'deki Merkez Bankası başkanlığı sorununu değerlendiren İngiliz yayın kurumu BBC, Cumhurbaşkanı Sezer'in "İslami hükümetin seçimini reddettiği"ni belirterek "Yatırımcılar, seçim süreci ve bundan doğan belirsizliği eleştirdiler" dedi. Sezer'in kararının 'siyasi bir tartışma'yı tetiklediğini kaydeden BBC, 'Sadık bir laik' olarak değerlendirilen Cumhurbaşkanı Sezer'in geçmişte de atamaları veto ettiğini ve bu defa da veto kullanmasının bir ölçüde beklenmiş olduğunu belirtti. BBC, "Sayın Büyükdeniz, İslam yasalarına göre faaliyet gösteren ve müşterilerin hesaplarında faiz uygulamayan Albaraka Türk finansal şirketinin başında bulunuyor" yorumunu yaptı. Sezer'in Büyükdeniz'in faiz bankacılığı konusunda tecrübesi bulunmadığı için görev için uygun olmadığını ortaya koyduğu yolundaki haberlere dikkat çeken BBC, ancak bazı gözlemcilerin Sezer'in kararının Büyükdeniz'in hükümetten bağımsız davranması konusundaki 'kaygıları' yansıttığını savunduklarını kaydetti. BBC belirsizliğin finansal piyasalardaki güveni vuracağı ihtimalinin de güçlü olduğunu yazdı.