Adrese teslim ruhsat dönemi

AKP, Anayasa Mahkemesi'nden dönen Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu'ndaki 'Başkanlık ve genel başkanlık görevini üst üste iki dönem yapanlar bir seçim dönemi geçmedikçe...
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - AKP, Anayasa Mahkemesi'nden dönen Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu'ndaki 'Başkanlık ve genel başkanlık görevini üst üste iki dönem yapanlar bir seçim dönemi geçmedikçe, tekrar başkan seçilemezler' hükmünün ardından Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'nun (TŞOF) tepkisini çeken bir değişikliğe hazırlanıyor.
Yasa tasarısına göre TŞOF'un plaka basımındaki tekeli kaldırılıyor. Valiliklerce yetkilendirilen başka kuruluşlar da plaka basabilecek.
Hafta başında TBMM'ye gönderilmesi beklenen, "Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı'na göre sıfır kilometre araç tescillerinde artık notere gerek kalmayacak. Böylece noterler büyük gelir kaybına uğrayacak.
İşlemler pratikleşiyor
Tasarı vatandaşın lehine bazı yenilikleri de getiriyor; yeni araçların trafiğe kaydını ve araç devrini hem zaman hem de maliyet açısından yüzde 95 oranında düşürüyor. Bundan böyle noter masrafıyla birlikte 250 YTL'yi bulan ve iki gün süren araç satın alma işlemleri yarım saat ve 15 YTL karşılığında çözülecek.
Yeni araç alırken, aracı satan bayiye kimlik fotokopisi bırakmak yeterli olacak. Bayi, araçla birlikte geçici ruhsat ve geçici plaka verecek. Emniyet, 15 gün içinde yeni ruhsatı eve gönderecek. İkinci el araç alırken de tarafların noterde devir yapması yeterli olacak. Sürücü belgesi işlemlerini de vatandaş yerine artık devlet yürütecek. Sürücü belgesi, devlet tarafından adresine teslim edilecek.
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) ve TŞOF Genel Başkanı Derviş Günday ise yasa tasarısına tepkisini dile getirdi.
Günday: Esnaf ayağa kalkar
Günday, "Bu yasanın çıkması esnaf odalarının devre dışı kalması anlamına geliyor. 800'e yakın şoför odasının geliri plaka ve basılı malzemedendir. AKP bunun sonucunu çok iyi hesaplamalı. Esnaf ayağa kalkar" dedi.
Tasarı, oto hırsızlarının işini de zorlaştırıyor. Tüm araçların motor ve şasi numaraları Emniyet Genel Müdürlüğü'nde kurulacak olan Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlem Merkezi'ndeki sistemde birleştirilecek.
Üretici ve ithalatçı firmalar, araç bilgilerini bu sisteme bildirecek. Ayrıca trafikteki tüm araçların bilgileri sisteme yüklenecek. Tüm araçların devrinde motor ve şasi numaraları kontrol edilecek. Böylece çalıntı araçların motor ve numaralarının değiştirilerek satılmasının önüne geçilecek.
Yeni araç tescil sistemi, Türkiye genelinde 555 ayrı merkezde yürüttüğü trafik tescil işlemlerindeki bürokrasiyi de ortadan kaldırarak toplam 3 bin 550 polisin asli görev alanı olan karakollara ve trafik şubelerine çekilmesini sağlayacak. 2006 yılı Ağustos ayı verilerine 12 milyon 56 bin 687 bin araç trafikte yer alırken 17 milyon 321 bin 219 ehliyetli kişi de araç kullanıyor. Projenin maliyeti 2.5 milyon YTL olarak hesaplandı.