ADSL'de geri adım

Türk Telekom'un ADSL tarifelerini değiştirmesiyle ortaya çıkan fiyat karmaşasına Ulaştırma Bakanı Yıldırım son noktayı koydu: ADSL ucuzlayacak.

İSTANBUL - Türk Telekom'un önceki gün ADSL tarifelerini değiştirmesiyle ortaya çıkan fiyat kargaşasına Uluştırma Bakanı Binali Yıldırım son noktayı koydu.
Bakan Yıldırım, ADSL'de limitli tarifede hızı 256'dan 512 Kbps'ye çıkardıklarını ifade ederek, "Bu, yüzde 100 ucuzluk demektir" dedi. Yıldırım, Pegasus Havayolları'nın ilk iç hat seferine başlaması nedeniyle Sabiha Gökçen Havalimanı'nda düzenlenen törende gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.
'Pahalandı' denilen durumun 49 YTL olan 256 Kbps sınırsız uygulamasının kaldırılmasından ve 99 YTL'ye çıkmasından kaynaklandığına dikkat çeken Yıldırım, "Bunun tedbirini de aldık. Arkadaşlara talimat verdim. Şu anda fiyat 49 YTL olacak bunun ve limitini ise 5 GB'ye çıkardık. Bugünden (dün) itibaren geçerli. Yani o yanlışlık düzeltildi. 512 Kbps, 5 GB kullanıma kadar 49 YTL" diye konuştu.
'Hatlar meşgul olmasın
Limitsiz ADSL kullananların sayısının sadece binde 7 olduğunu ve bu oran için hatları meşgul etmeye lüzum bulunmadığını ifade eden Ulaştırma Bakanı Yıldırım, en çok kullananın 3 GB kullandığını, 4 GB kullanan bile olmadığını kaydetti.
Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti: "Ama biz '5 GB yapın' dedik. Herkes biraz daha fazla kullansın. Film indirmek isteyen varsa onlar da kullansın. Onun için 3 GB'yi 5 GB'ye çıkardık, fiyatını ise 49 YTL'ye indirdik. Her şey düzeldi. Yani bakan söz verdiyse yapar. Bu bakan öyle bir bakan."